
<strong>Nowoczesną pracownię do badania właściwości powierzchni ciał stałych w szerokim zakresie</strong> temperatury i ciśnienia otwarto na <a href="http://www.umcs.lublin.pl/chemia">Wydziale Chemii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. </a>Nowoczesna aparatura kosztowała ponad 6,3 mln zł. "Niemal w całości została sfinansowana z dotacji, jaką otrzymaliśmy z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego na inwestycję aparaturową" - powiedziała rzeczniczka UMCS Joanna Reszko-Zygmunt.
Jak tłumaczył prof. Andrzej Machocki z zakładu technologii chemicznej UMCS, badany jest tutaj skład jakościowy powierzchni. "Czyli badamy, jakie atomy, jakie pierwiastki są na powierzchni ciał stałych i ile jest danego pierwiastka. Czy on jest utleniony, czy jest w postaci metalicznej. Jak te atomy są ułożone na powierzchniach" - wyjaśniał.
Prof. Machocki podkreślił, że nowoczesna aparatura - na którą składa się m.in. największy w Polsce wielokomorowy system analityczny - umożliwia badanie tej samej próbki różnymi technikami bez wyjmowania jej i kontaktu z powietrzem atmosferycznym.
"Możemy zbadać dane ciało stałe w dowolnych atmosferach gazowych, które mają kolosalny wpływ na to, jak się atomy układają na powierzchni. Te atomy się poruszają, zmieniają, wchodzą w głąb, wychodzą, w zależności od tego, jaki gaz jest nad powierzchnią" - tłumaczył.
Nowoczesny sprzęt ma służyć lubelskim naukowcom m.in. do badań nad nowymi światłowodami, czujnikami światłowodowymi, adsorbentami (ciała o powierzchni, na których zachodzi proces wiązania cząsteczek cieczy lub gazu z cząsteczkami ciała stałego) i katalizatorami.
Może być też wykorzystywany do badania powierzchni m.in. stali, stopów, klejów, lakierów, materiałów używanych w nano- i mikroelektronice lub też w różnego rodzaju implantach np. sztucznych zastawkach serca. REN
PAP - Nauka w Polsce
agt
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.