Japońscy archeolodzy ustalą położenie królestwa Yamatai z III wieku na wyspie Honsiu

Japońscy archeolodzy chcą rozwiązać jedną z zagadek historii
Japonii i zlokalizować położenie królestwa Yamatai z III wieku na
wyspie Honsiu - donosi serwis internetowy Asahi Shimbun.

Prace wykopaliskowe na dużą skalę rozpoczną się w najbliższych dniach na terenie ruin Makimuku, pochodzących z okresu II-IV wiek n.e., znajdujących się w granicach miasta Sakurai w prefekturze Nara, w południowej części wyspy.

Ruiny Makimuku rozciągają się na obszarze o szerokości 1,5 kilometra w kierunku północ-południe i długości 2 kilometrów w kierunku wschód-zachód, a na ich terenie znajduje się 6 dużych kopców pogrzebowych w kształcie dziurki od klucza.

Jeden z kopców może należeć - zdaniem wielu naukowców - do królowej Himiko, legendarnej władczyni królestwa Yamatai, którego położenia nie udało się jeszcze bezspornie ustalić japońskim historykom.

W tekstach chińskich z III wieku pojawia się po raz pierwszy opis królowej Himiko jako wieloletniej władczyni krainy Yamatai w starożytnej Japonii, której panowanie - zakończone jej śmiercią w połowie III wieku - przyniosło kres wojnom i przewrotom nękającym Japonię.

Na terenie ruin Makimuku od 1971 r. prowadzone były liczne badania archeologiczne, ale pokrywały zaledwie 5 procent powierzchni całego stanowiska i miały związek z lokalnymi planami rozbudowy infrastruktury.

Jedno z takich badań, przeprowadzone w 1978 r. przez Instytut Archeologiczny Kashihara w związku z planami budowy parkingu, doprowadziło do odkrycia pozostałości budowli z początku III wieku, o wymiarach 4,4 metra x 5,3 metra, otoczonej częstokołem.

Planowane prace wykopaliskowe obejmą w pierwszym etapie obszar o powierzchni około 450 metrów kwadratowych właśnie w okolicy tego znaleziska sprzed 30 lat, ale nie będą prowadzone na terenie kopców grobowych. JOT

PAP - Nauka w Polsce

tot/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Nietypowa planeta okrąża dwie gwiazdy na prostopadłej orbicie

  • Fot. Adobe Stock

    Chiny/ Inżynier misji Chang'e 8: z Rosjanami rozważamy umieszczenie reaktora jądrowego na Księżycu

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera