Neurotrofiny pomogą w leczeniu alzheimera?

Mózgowy czynniki neurotroficzny może pomóc w leczeniu choroby
Alzheimera - informują naukowcy z USA na łamach pisma "Nature
Medicine".

Mózgowy czynnik neurotroficzny czyli BDNF (z ang. brain derived neurotrophic factor) jest białkiem regulującym przeżywalność neuronów oraz ich różnicowanie, zaangażowanym ponadto w proces długotrwałej plastyczności synaptycznej leżącej u podstaw mechanizmów uczenia się i pamięci.

Wcześniejsze badania wykazały, że obniżenie poziomu tego białka może mieć związek z chorobą Alzheimera. W mózgu cierpiących na to schorzenie dochodzi do nagromadzenia nieprawidłowych, toksycznych białek (amyloidu beta oraz białka tau), uszkodzenia i śmierci neuronów oraz zaburzeń poznawczych.

Ponieważ do tej pory nie istnieje zwierzęcy model choroby Alzheimera, który odzwierciedlałby wszystkie zmiany zachodzące w mózgu chorych, doktor Mark Tuszynski wraz z kolegami z University of California San Diego badał szczury oraz ssaki naczelne z uszkodzeniami mózgu oraz z pamięcią upośledzoną w wyniku starzenia.

Naukowcy wykazali, że BDNF zapobiega śmierci neuronów w analizowanych modelach badawczych, natomiast w mysim genetycznym modelu choroby Alzheimera podanie BDNF po wystąpieniu objawów choroby przywraca funkcje poznawcze, nie wpływając na akumulację toksycznych białek w mózgu.

Zdaniem autorów pracy takie odkrycie wskazuje, że BDNF nadawałby się do leczenia chorych na alzheimera, zwłaszcza w połączeniu z lekami zapobiegającymi powstawaniu i gromadzeniu nieprawidłowych białek w mózgu. KDO

PAP - Nauka w Polsce

bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Malaria może sprzyjać chłoniakowi u dzieci

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy: rekin gryzie również w samoobronie

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera