Organiczne micelle

Poprzez zmianę ilości wiązań wodorowych w cząsteczce oraz
proporcji używanych substratów można modyfikować właściwości
fizykochemiczne oraz wielkość organicznych micelli - czyli
miniaturowej wersji baniek mydlanych - które w przyszłości mogą
być wykorzystane do transportu leków bezpośrednio do chorych
komórek, donosi "Chemical Communications".

Badania nad nowymi metodami wprowadzania leczniczych substancji do organizmu - bardziej zaawansowanymi, w porównaniu do zwykłego połykania tabletki - prowadzone są od lat w wielu instytutach na całym świecie.

Naukowcy z CNR-ISOF, UniversitË di Trieste (Włochy) oraz University of Namur (Belgia) opracowali nową metodę wytwarzania organicznych micelli, czyli miniaturowych tworów o pustym środku, do złudzenia przypominających mydlane bańki. Proces opiera się na samoorganizacji i wykorzystuje komplementarne układy wiązań wodorowych.

Micelle tworzą się z dwóch rodzajów pochodnych acetylenu, których cząsteczki zawierają fragmenty zdolne do łączenia poprzez układ komplementarnych wiązań wodorowych, np. uracyl z jednej strony oraz 2,6-di(acetylamino)pirydyl - z drugiej. Dobierając odpowiednie proporcje substratów, możliwe jest utworzenie micelli o różnym kształcie i określonych właściwościach fizykochemicznych, które powstają samoczynnie z mieszaniny substratów w procesie samoorganizacji.

Średnica tak uformowanych micelli waha się od 10 nanometrów do 1 mikrometra (nanometr to miliardowa, a mikrometr to milionowa część metra). Co więcej, podczas analiz okazało się, iż micelle w podwyższonej temperaturze (około 80 stopni Celsjusza) również samoczynnie rozpadały się do wyjściowych substratów. Po czym, po obniżeniu temperatury mieszaniny, ponownie powstawały micelle o identycznych właściwościach!

Według naukowców, tego typu cechy oraz fakt, iż micelle powstają ze związków organicznych, daje podstawy do dalszych badań w kierunku opracowania nowej metody dostarczania substancji chemicznych do żywych komórek. Opracowany materiał może również być wykorzystany przy konstrukcji urządzeń optoelektronicznych oraz w innych badaniach nanotechnologicznych. KLG

PAP - Nauka w Polsce

bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Prywatny japoński lądownik Resilience wszedł na orbitę wokół Księżyca

  • EPA/VICKIE FLORES 28.10.2021

    W. Brytania/ Biolog i popularyzator nauki David Attenborough kończy 99 lat

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera