Komórki macierzyste raka piersi produkują mniej szkodliwych reaktywnych form tlenu niż inne komórki tego nowotworu - informują naukowcy z USA na łamach pisma "Nature". To właśnie ta cecha powoduje, że są w większości odporne na radioterapię.
Michael Clarke ze Stanford University wraz z kolegami odkrył, że w większości przypadków (in vivo i in vitro) komórki macierzyste raka piersi są odporne na radioterapię. Jak wykazali naukowcy, mechanizmem chroniącym je przed szkodliwym promieniowaniem jest niska produkcja ROS, dzięki czemu komórki te gromadzą mniej uszkodzeń DNA, niż inne rodzaje komórek tego nowotworu.
Ponadto badacze stwierdzili, że komórki macierzyste raka piersi mają zwiększoną aktywność kilku genów hamujących produkcję ROS, co w efekcie nadaje im odporność na radioterapię. KDO
PAP - Nauka w Polsce
bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.