<strong>Obrady okrągłego stołu to było jedno z najważniejszych i najbardziej przełomowych wydarzeń w historii Polski - uważa uczestnik obrad b. premier Leszek Miller. Podczas obrad okrągłego stołu Miller wraz z Andrzejem Celińskim współprzewodniczył podzespołowi ds. młodzieży</strong>. Jego zdaniem rozmowy okrągłego stołu zapoczątkowały bardzo głęboką przemianę ustrojową, której nie towarzyszyły dramatyczne wydarzenia, powodujące wojnę domową, czy rozlew krwi.
Miller zwrócił uwagę, że rzadko w naszej historii Polacy okazali się nie tylko "mądrzy po szkodzie", ale także przed szkodą. "Byłem uczestnikiem tamtych wydarzeń i jest to dla mnie powód do wielkiej satysfakcji i dumy" - podkreślił b. premier.
Wyraził też nadzieję iż 20. rocznica obrad okrągłego stołu będzie okazją do refleksji o wielkiej wadze tamtych wydarzeń.
Miller wspominał, że kiedy zaczynały się obrady "było bardzo wiele niepewności i nikt nie zdawał sobie sprawy, że tak szybko nastąpi zmiana ustrojowa".
Jego zdaniem rozwój wydarzeń, który nastąpił po Okrągłym Stole, czyli wybory z 4 czerwca 1989 r., utworzenie rządu Tadeusza Mazowieckiego - zmierzał w dobrym kierunku. "Trudno sobie wyobrazić, że mogło by być inaczej" - dodał.
Miller pytany, czy wśród uczestników obrad ze strony partyjno- rządowej były obawy, że rozmowy doprowadzą do rozmontowania ówczesnego systemu, odparł: "oczywiście, że tak".
"Były w PZPR siły, które bardzo sceptycznie odnosiły się do idei Okrągłego Stołu" - mówił. Zwrócił uwagę, że na zebraniach KC PZPR walka wewnętrzna była bardzo widoczna. Ale - jak dodał - te bariery były przełamywane.
Podkreślił, że porozumienie zawarte przy Okrągłym Stole zakładało, że przez cztery lata będzie rządziła koalicja PZPR-ZSL-SD. Jednak - jak mówił - "nastąpiło przyspieszenie, które było zaskoczeniem dla wszystkich". "Miejsce PZPR jako wiodącego koalicjanta zastąpiła Solidarność" - przypomniał.
"Można powiedzieć, że w tym sensie ta umowa została złamana" - dodał.
B. premier powiedział, że istotną konsekwencją obrad okrągłego stołu było "powstanie III RP oraz spełnienie celów strategicznych, które wówczas się rysowały".
Zaliczył do nich: budowę państwa demokracji parlamentarnej, gospodarki rynkowej, samorządu terytorialnego, członkostwo Polski w Pakcie Północno-Atlantyckim i Unii Europejskiej.
W jego ocenie, po tym gdy nasz kraj stał się członkiem UE, lista największych strategicznych celów została wyczerpana.
"Dzisiaj już takich porywających, wielkich celów nie ma, oprócz jednego - zlikwidowania jak najszybszego dystansu, który dzieli nasz kraj od lepiej rozwiniętych krajów UE" - ocenił Miller. JOKO
PAP - Nauka w Polsce
bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.