Szarańcza przystępuje do ataku pod wpływem serotoniny

To serotonina wydzielająca się w mózgu szarańczy pustynnej jest
sygnałem do rozpoczęcia jednej z najbardziej tajemniczych
transformacji w naturze, kiedy to spokojne, żyjące pojedynczo
owady, łączą się w niszczycielską, liczącą miliardy osobników
chmarę. Wyniki badań opublikowano w najnowszym "Science".

Jak podkreślają brytyjscy i australijscy naukowcy, nikt dotąd nie wiedział, co takiego dzieje się w mózgu owada, że ze spokojnego, samotniczego dr. Jekylla przekształca się w morderczego Mr. Hyde\\'a, działającego w zadziwiającej synchroniczności z miliardami innych osobników.

Zdaniem badaczy, tym "przełącznikiem", który wywołuje w mózgu szarańczy rozkaz rozpoczęcia transformacji, jest serotonina. Ta substancja chemiczna występuje również w mózgu człowieka. Jej obecność w naszym mózgu związana jest z dobrym nastrojem, a niedostatek - z depresją.

Kiedy zaczyna brakować pożywienia, szarańcza zaczyna zbierać się w chmarę i przechodzi z fazy "samotniczej" w "stadną", której kulminacją jest agresywny rój. Przedtem jednak owady przechodzą serię intensywnych zmian wyglądu - barwa ich ciała ciemnieje, a mięśnie powiększają się.

Naukowcy z Oksfordu, Cambridge i Sydney postanowili zbadać w warunkach laboratoryjnych, co dzieje się w mózgu szarańczy w tym krytycznym momencie.

Stymulowali odnóża owadów, imitując warunki panujące w tłumie innych osobników. Okazało się, że w kulminacyjnym momencie połączenia w rój w mózgu owadów jest trzy razy więcej serotoniny niż podczas fazy samotniczej.

"Pytanie, co sprawia, że szarańcza zmienia swe zachowanie, nurtowało naukowców od 90 lat - mówi Michael Anstey z Uniwersytetu w Oksfordzie. - Znaleźliśmy w końcu dowody, które dostarczają odpowiedzi na to pytanie"

Naukowcy mają nadzieję, że wyniki ich badań pomogą w kontrolowaniu zachowania się szarańczy poprzez środki chemiczne, które blokują wydzielanie się serotoniny.

Szacuje się, że rokrocznie szarańcza niszczy 20 proc. światowych upraw. KRX

PAP - Nauka w Polsce

bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Mars mógł mieć płynne jądro, uważają naukowcy

  • Fot. Adobe Stock

    Perseverance dostarczył nowych wskazówek odnośnie przeszłości Marsa

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera