
<p><strong>Jak wyglądają różne formy krasu powierzchniowego i podziemnego oraz czym charakteryzuje się budowa geologiczna Jury Krakowsko-Częstochowskiej – tego można dowiedzieć się podczas wycieczki geologiczną ścieżką dydaktyczną utworzoną w Olsztynie koło Częstochowy</strong>. O popularnonaukowej atrakcji Jury Krakowsko-Częstochowskiej informuje najnowszy numer „Przeglądu Geologicznego”.</p>
Początek ścieżki znajduje się u podnóża góry Zamkowej. Tam też zlokalizowano pierwszą tablicę informacyjną, na której w sposób ogólny przedstawiono budowę geologiczną Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Opisano główne etapy rozwoju obszaru, od powstania skał wapiennych w jurajskim morzu szelfowym, poprzez kolejne etapy zmian tektonicznych i erozji związanej z rozwojem zjawisk krasowych, po niszczącą działalność lądolodu skandynawskiego.
Ścieżka kieruje się na wschód, mijając od południa grupę ostańców Ostra Góra i wyprowadza spacerowicza na rozległe piaski tarasów nadzalewowych. Stąd roztacza się widok na Górę Cegielnię. Kolejna tablica informacyjna pokazuje różne rodzaje skał wapiennych na szczycie tej góry oraz przedstawia ich genezę.
Kolejnym przystankiem jest kamieniołom Kielniki. Umieszczone tam tablice i punkty informacyjne opisują efekty długotrwałych procesów geologicznych. Przedstawione zostały m.in. uskoki w północnej ścianie kamieniołomu, jaskinie, leje krasowe oraz skamieniałości – głównie gąbki i amonity.
Dalej szlak prowadzi do jaskini Magazyn. Tablica umiejscowiona przy wejściu umożliwia zapoznanie się z mechanizmami powstawania form krasowych. Do samej jaskini prowadzą schody. Była ona w czasach eksploatacji kamieniołomu wykorzystywana jako magazyn materiałów wybuchowych. Jaskinia, którą można zwiedzać bez użycia specjalistycznego sprzętu, charakteryzuje się bardzo bogatą, lecz również bardzo zniszczoną szatą naciekową.
Po wyjściu z jaskini szlak zatacza pętlę i kieruje się z powrotem w stronę Olsztyna. Po drodze umieszczono ostatnią tablicę informacyjną, opisującą najpopularniejsze skamieniałości jurajskie.
Ścieżka powstała z inicjatywy Polskiego Instytutu Geologicznego. Jest elementem szerszego programu edukacyjnego, ktory ma na celu popularyzację wiedzy o przyrodzie nieożywionej i o jej ochronie. W skład ścieżki, której długość wynosi pięć kilometrów, a czas zwiedzania przewiduje się na około dwie i pół godziny, wchodzi sześć tablic informacyjnych. W przyszłości planowane jest otwarcie na szlaku interaktywnej sali muzealnej, gdzie w przystępny sposób wizualizowane byłyby procesy geologiczne. WJA
PAP - Nauka w Polsce
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.