Leki na depresję pomagają w bolesnej chorobie - fibromialgii

Leki na depresję pomagają łagodzić objawy fibromialgii - choroby,
która objawia się rozległymi bólami kości, stawów i mięśni,
zaburzeniami snu i przewlekłym zmęczeniem - wynika z analizy
niemieckich naukowców.

Informację podaje pismo "Journal of the American Medical Association" (JAMA).

Fibromialgia (FMS) jest tajemniczym i mało znanym schorzeniem. Zalicza się ją do przewlekłych chorób reumatycznych tkanek miękkich. Może występować samodzielnie lub towarzyszyć innym schorzeniom. Objawia się rozległymi bólami kości, stawów i mięśni. Bóle mogą dotyczyć jakiegoś obszaru albo całego ciała. Charakterystyczna dla schorzenia jest obecność na ciele tzw. punktów bolesnych (wrażliwych na ucisk) oraz poranna sztywność mięśni.

Pacjenci mają też problemy ze snem, zaburzenia depresyjne, skarżą się na przewlekłe zmęczenie. Choroba znacznie upośledza sprawność fizyczną i powoduje obniżenie komfortu życia.

Z różnych szacunków wynika, że w Europie oraz w Ameryce Północnej na fibromialgię może cierpieć od 0,5 do 5,8 proc. populacji. Wiadomo, że częściej chorują kobiety, zwłaszcza starsze.

Lekarze często mają trudności z prawidłowym rozpoznaniem fibromialgii, dlatego chorzy często muszą odwiedzić kilkunastu specjalistów zanim dowiedzą się co naprawdę im dolega. Obecnie nie ma skutecznego leku na chorobę. Stosuje się natomiast medykamenty, które łagodzą jej objawy, jak środki przeciwbólowe (które nie dają jednak dobrych efektów), steroidowe leki przeciwzapalne czy leki przeciwdepresyjne.

Aby ocenić skuteczność leków przeciwdepresyjnych w leczeniu chorych na fibromialgię, naukowcy niemieccy z kliniki w Saarbruecken przeanalizowali dane uzyskane w 18 różnych badaniach, które łącznie objęły 1.427 osób z tym schorzeniem.

Okazało się, że leki na depresję wyraźnie łagodziły bóle, zmęczenie i objawy depresji oraz poprawiały sen i komfort życia chorych. Najlepsze wyniki w łagodzeniu bólu, zmęczenia i zaburzeń snu dawały leki trójpierścieniowe i czteropierścieniowe. Selektywne inhibitory zwrotnego wychwytu serotoniny - SSRI (np. Prozac), zaliczane do leków nowszej generacji oraz inhibitory monoaminooksydazy (MAOI) dawały pewne efekty w łagodzeniu bólu. Inhibitory zwrotnego wychwytu serotoniny i noradrenaliny (SNRI) odnosiły pewien skutek w łagodzeniu bólu, zaburzeń snu i depresji.

Zdaniem autorów pracy, lekarz przepisujący choremu na fibromialgię lek przeciwdepresyjny powinien wziąć pod uwagę inne współistniejące u niego choroby, które mogą być przyczyną ubocznych skutków działania leku. Dobrze jest też uwzględnić preferencje samego pacjenta. W trakcie terapii lekarz powinien regularnie weryfikować skuteczność działania leku, aby ocenić, czy korzyści, jakie daje przewyższają działania uboczne. JJJ

PAP - Nauka w Polsce

bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    AP: statek kosmiczny, który miał wylądować na Wenus w latach 70., w maju spadnie na Ziemię

  • Fot. Adobe Stock

    Francja/ Centrum Badań Naukowych przyciąga specjalistów z krajów, gdzie ich praca jest utrudniona

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera