Przeciwbólowe działanie gazu rozweselającego, czyli podtlenku
azotu można wzmocnić używając sugestii bądź hipnozy, ponieważ pod
jego działaniem pacjent staje się bardziej podatny na takie
zabiegi - informuje serwis "EurekAlert".
Okazało się, że pod wpływem gazu pacjenci dentystów stają się bardziej podatni na sugestie i hipnozę - można ich dzięki temu uspokoić i uwolnić od bólu, co ułatwia nieprzyjemne zabiegi.
Podczas eksperymentów badanym sugerowano, by wyobrazili sobie na przykład soczyste pomarańcze, sygnał dźwiękowy samochodu, kwaśny smak w ustach czy głos spikera dochodzący z kąta pokoju. Pod wpływem podtlenku azotu wyobrażenia te występowały wyraźnie łatwiej.
Podtlenek azotu (N2O), zwany gazem rozweselającym, jest stosowany do znieczulania w mieszaninie z tlenem i innymi gazami. Znosi odczuwanie bólu (choć nie tak skutecznie, jak inne środki anestetyczne).
Oprócz anestezjologii, podtlenek azotu wykorzystywany jest także jako gaz nośny w przemyśle spożywczym, zwłaszcza przy produkcji bitej śmietany w sprayu, oraz do wypełniania opakowań łatwo psujących się produktów w rodzaju chipsów ziemniaczanych (jego oznaczenie to E-942).
Poza tym bywa stosowany w tuningu samochodowym - wprowadzany do cylindrów silnika rozkłada się na azot i tlen, co znacznie zwiększa szybkość spalania i daje krótkotrwały wzrost mocy o około 30 procent (dłuższe stosowanie może uszkodzić silnik). PMW
PAP - Nauka w Polsce
bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.