Ekstremalne odkrycie - najniższy poziom tlenu we krwi

Podczas wyprawy naukowców z Londynu na Mount Everest oznaczono
najniższy dotychczas poziom tlenu we krwi - informują badacze z
University College London na łamach pisma "New England Journal of
Medicine". Uczestnicy wyprawy i jednocześnie autorzy pracy mają
nadzieję, że ich obserwacje przydadzą się podczas opieki nad
pacjentami oddziałów intensywnej opieki medycznej.

Grupa doktorów - wspinaczy pod nazwą Caudwell Xtreme Everest podczas wyprawy badała poziom tlenu we krwi tętniczej. Uczestnicy wspinali się w maskach tlenowych, które zdejmowali na 20 minut przed pobraniem krwi do badań. Ostatniego pomiaru dokonano niedaleko szczytu na wysokości 8400 metrów nad poziomem morza, gdzie zawartość tlenu w atmosferze jest bardzo niska. Pomiar na samym szczycie najwyższej góry świata (8850 m n.p.m) okazał się niemożliwy ze względu na zbyt trudne warunki atmosferyczne, -25 st. C mrozu i bardzo silny wiatr.

Po osiągnięciu niewielkiej odległości do szczytu czterej badacze zdjęli okulary, rozpięli spodnie od kombinezonów i pobrali sobie próbki krwi z tętnicy udowej w pachwinie. Próbki krwi zniesiono w przeciągu 2 godzin do laboratorium zorganizowanego w obozie na wysokości 6400 m n.p.m na zboczu Everestu.

Celem analiz było określenie poziomu tlenu we krwi wspinaczy wysokogórskich, tak jak podejrzewano okazało się, że jest on porównywalny z wartościami spotykanymi na "normalnych" wysokościach jedynie u pacjentów bliskich śmierci.

Naukowcy uczestniczący w wyprawie odkryli, że średni poziom tlenu we krwi tętniczej na wysokości 8400 m wynosi 3,28 kilopaskali (kPa), a najniższy stwierdzony przez nich poziom 2,55 kPa. Normalne wartości u ludzi wahają się pomiędzy 12 - 14 kPa, pacjenci z poziomem poniżej 8 kPa uważani są za osoby w stanie krytycznym.

Zdaniem autorów pracy jedną z przyczyn tak niskiego stężenia tlenu we krwi na dużej wysokości może być nagromadzenie płynu w płucach. "Poprzez obserwację zdrowych ludzi na dużej wysokości, gdzie tlenu jest niezwykle mało, można się dowiedzieć wiele na temat zmian fizjologicznych zachodzących przy tak niskiej zawartości tlenu we krwi, można też nauczyć się jak pomóc pacjentom oddziałów intensywnej opieki medycznej, gdzie obniżenie poziomu tlenu we krwi jest powszechnym problemem" - tłumaczy doktor Mike Grocott, kierownik wyprawy.

Zdaniem autorów badań niektórzy przewlekle chorzy mogą się przystosowywać do niedoboru tlenu, podobnie jak wysokogórscy wspinacze. Naukowcy mają nadzieję, że ich praca przyczyni się do opracowania lepszych sposobów terapii takich schorzeń jak ostry zespół zaburzeń oddechowych, mukowiscydoza, rozedma płuc, szok septyczny, czy zespół sinienia noworodków "blue baby". KDO

PAP - Nauka w Polsce

bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    UNICEF: w ciągu ostatnich 50 lat szczepionki uratowały życie ponad 150 mln osób

  • Fot. Adobe Stock

    Kosmicznemu Teleskopowi Hubble'a stuknęło 35 lat

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera