Kampinoski Park Narodowy świętuje swoje 50. urodziny

<strong>W Izabelinie pod Warszawą zainaugurowano obchody 50. urodzin <a href="http://www.kampinoski-pn.gov.pl/">Kampinowskiego Parku Narodowego (KPN). </a>Został on utworzony 16 stycznia 1959 r. na obszarze ok. 40 tys. ha</strong>. Podczas środowej konferencji prasowej wieloletni dyrektor Parku, Jerzy Misiak, przypomniał, że KPN to nie tylko niepowtarzalna przyroda - z ogromną liczbą gatunków flory i fauny, z pięknymi krajobrazami - ale też zabytki historii i kultury polskiej. &quot;Park zlokalizowany w pradolinie rzeki Wisły nie ma swojego przyrodniczego odpowiednika w Europie. Posiada jeden z najlepiej zachowanych kompleksów wydm śródlądowych, poprzecinanych obszarami bagiennymi&quot; - zaznaczył Misiak.

Kampinoski Park Narodowy powstał 16 stycznia 1959 r. na mocy rozporządzenia Rady Ministrów. Objął tereny Puszczy Kampinoskiej, która miała wówczas znacznie zubożone zasoby leśne. "Ale od samego początku załoga parku, rada naukowa, przyjaciele parku i przedstawiciele władz dokładali wszelkich starań, aby puszcza mogła się regenerować i odradzać. Dzięki temu dziś jest zupełnie inna niż przed 50 laty - piękna, dorodna, z dojrzałym drzewostanem" - podkreślił szef parku.

Obecnie KPN zajmuje 38,5 tys. ha i jest drugim pod względem powierzchni spośród 23 polskich parków narodowych (tuż za Biebrzańskim PN). Mieści się też w pierwszej trójce pod względem średniego wieku drzewostanu. Zamieszkuje go ok. 250 łosi, kilkaset dzików, 200 gatunków ptaków, ok. 100 bobrów i 10-15 rysi. Niedawno osiedlił się w nim z powrotem jeleń szlachetny, wzrosła populacja bociana czarnego i żurawia, wrócił orzeł bielik.

W okresie istnienia Parku znacznie rozwinęła się jego oferta turystyczna. Kiedyś były tylko dwa szlaki turystyczne, dziś - 350 km ścieżek pieszych, 200 km rowerowych, trasy turystyki konnej, wiele parkingów i miejsc wypoczynku. W ciągu roku z walorów turystycznych KPN korzysta ok. 1 mln osób - w 95 proc. są to mieszkańcy Warszawy.

Władze parku rozwijają też działalność edukacyjną, z której rocznie korzysta 100 tys. osób, oraz naukową.

"Niestety KPN znajduje się w czwórce parków narodowych, które mają największe problemy z zagospodarowaniem przestrzennym terenu parku i jego otuliny" - podkreślił przewodniczący Rady Naukowej KPN, dr hab. Jerzy Solon.

Według Mirosława Markowskiego, zastępcy dyrektora ds. społecznych funkcji parku, zagrożenie rozwojem inwestycji w otulinie KPN jest bardzo duże. "Z problemem tym trudno walczyć, bo istniejące prawo nam nie pomaga, a wręcz przeszkadza" - zaznaczył. Jak ocenił Markowski, przyczyniają się do tego m.in.: bardzo zła ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, która pozwala na dowolną zabudowę naszego kraju na podstawie tzw. warunków zabudowy; zła ustawa o ochronie gruntów leśnych i rolnych oraz niedoskonała ustawa o ochronie przyrody.

Dlatego bardzo ważna jest kontynuacja wykupu gruntów - podkreślił Markowski. Do tej pory wykupiono ok. 11 tys. ha, czyli 80 proc. z 14 tys. ha. Środki na wykup pochodzą z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska.

Z okazji 50. urodzin parku na cały rok zaplanowano wiele uroczystości jubileuszowych - poinformowała Małgorzata Mickiewicz, przewodnicząca Komitetu Obchodów Roku Jubileuszowego KPN. Większość z nich będzie miała charakter otwarty i będzie skierowana do ogółu społeczeństwa.

Wśród najważniejszych Mickiewicz wymieniła prezentację Kampinoskiego Parku Narodowego w czasie obchodów Dnia Ziemi w kwietniu; uliczną wystawę fotograficzną na Krakowskim Przedmieściu (przełom kwietnia i maja); finał konkursu ekologicznego dla dzieci i młodzieży "Co w Puszczy piszczy?" (9 maja); festyn gminy Izabelin i KPN (27 czerwca); Międzynarodowy Festiwal Fotografii Przyrodniczej "Wizje Natury" (listopad).

5 września wszyscy chętni będą mogli lepiej zapoznać się z działalnością Parku i jego pracowników w czasie dnia otwartego KPN. We wrześniu odbędą się dwie konferencje - popularnonaukowa i naukowa. Planowane jest też wydanie kilku publikacji jubileuszowych.

Głównymi partnerami w obchodach są marszałek województwa mazowieckiego oraz Międzygminny Związek Kampinos.

PAP - Nauka w Polsce, Joanna Morga

bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Badanie: setki gatunków płazów znajdą się poza tolerowanym przez nie zakresem temperatur

  • 30.04.2021. Wapienna jaskinia krasowa Raj w Chęcinach (woj. świętokrzyskie), jedno ze stanowisk Geoparku Świętokrzyskiego, 30 bm. Jaskinia powstała prawdopodobnie około 360 mln lat temu. PAP/Piotr Polak

    Geolog: skały to nie tylko obiekt badań, ale zapis klimatu i historia planety

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera