
<strong>W Izabelinie pod Warszawą zainaugurowano obchody 50. urodzin <a href="http://www.kampinoski-pn.gov.pl/">Kampinowskiego Parku Narodowego (KPN). </a>Został on utworzony 16 stycznia 1959 r. na obszarze ok. 40 tys. ha</strong>. Podczas środowej konferencji prasowej wieloletni dyrektor Parku, Jerzy Misiak, przypomniał, że KPN to nie tylko niepowtarzalna przyroda - z ogromną liczbą gatunków flory i fauny, z pięknymi krajobrazami - ale też zabytki historii i kultury polskiej. "Park zlokalizowany w pradolinie rzeki Wisły nie ma swojego przyrodniczego odpowiednika w Europie. Posiada jeden z najlepiej zachowanych kompleksów wydm śródlądowych, poprzecinanych obszarami bagiennymi" - zaznaczył Misiak.
Obecnie KPN zajmuje 38,5 tys. ha i jest drugim pod względem powierzchni spośród 23 polskich parków narodowych (tuż za Biebrzańskim PN). Mieści się też w pierwszej trójce pod względem średniego wieku drzewostanu. Zamieszkuje go ok. 250 łosi, kilkaset dzików, 200 gatunków ptaków, ok. 100 bobrów i 10-15 rysi. Niedawno osiedlił się w nim z powrotem jeleń szlachetny, wzrosła populacja bociana czarnego i żurawia, wrócił orzeł bielik.
W okresie istnienia Parku znacznie rozwinęła się jego oferta turystyczna. Kiedyś były tylko dwa szlaki turystyczne, dziś - 350 km ścieżek pieszych, 200 km rowerowych, trasy turystyki konnej, wiele parkingów i miejsc wypoczynku. W ciągu roku z walorów turystycznych KPN korzysta ok. 1 mln osób - w 95 proc. są to mieszkańcy Warszawy.
Władze parku rozwijają też działalność edukacyjną, z której rocznie korzysta 100 tys. osób, oraz naukową.
"Niestety KPN znajduje się w czwórce parków narodowych, które mają największe problemy z zagospodarowaniem przestrzennym terenu parku i jego otuliny" - podkreślił przewodniczący Rady Naukowej KPN, dr hab. Jerzy Solon.
Według Mirosława Markowskiego, zastępcy dyrektora ds. społecznych funkcji parku, zagrożenie rozwojem inwestycji w otulinie KPN jest bardzo duże. "Z problemem tym trudno walczyć, bo istniejące prawo nam nie pomaga, a wręcz przeszkadza" - zaznaczył. Jak ocenił Markowski, przyczyniają się do tego m.in.: bardzo zła ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, która pozwala na dowolną zabudowę naszego kraju na podstawie tzw. warunków zabudowy; zła ustawa o ochronie gruntów leśnych i rolnych oraz niedoskonała ustawa o ochronie przyrody.
Dlatego bardzo ważna jest kontynuacja wykupu gruntów - podkreślił Markowski. Do tej pory wykupiono ok. 11 tys. ha, czyli 80 proc. z 14 tys. ha. Środki na wykup pochodzą z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska.
Z okazji 50. urodzin parku na cały rok zaplanowano wiele uroczystości jubileuszowych - poinformowała Małgorzata Mickiewicz, przewodnicząca Komitetu Obchodów Roku Jubileuszowego KPN. Większość z nich będzie miała charakter otwarty i będzie skierowana do ogółu społeczeństwa.
Wśród najważniejszych Mickiewicz wymieniła prezentację Kampinoskiego Parku Narodowego w czasie obchodów Dnia Ziemi w kwietniu; uliczną wystawę fotograficzną na Krakowskim Przedmieściu (przełom kwietnia i maja); finał konkursu ekologicznego dla dzieci i młodzieży "Co w Puszczy piszczy?" (9 maja); festyn gminy Izabelin i KPN (27 czerwca); Międzynarodowy Festiwal Fotografii Przyrodniczej "Wizje Natury" (listopad).
5 września wszyscy chętni będą mogli lepiej zapoznać się z działalnością Parku i jego pracowników w czasie dnia otwartego KPN. We wrześniu odbędą się dwie konferencje - popularnonaukowa i naukowa. Planowane jest też wydanie kilku publikacji jubileuszowych.
Głównymi partnerami w obchodach są marszałek województwa mazowieckiego oraz Międzygminny Związek Kampinos.
PAP - Nauka w Polsce, Joanna Morga
bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.