Uczelnie i instytucje

XIII LO ze Szczecina najlepszą szkołą w Polsce

 Cezary Urban (z dyplomem), dyrektor XIII LO w Szczecinie, które zwyciężyło w XI ogólnopolskim rankingu szkół ponadgimnazjalnych, podczas uroczystości ogłoszenia wyników, 7 bm. w Warszawie. W uroczystości wzięła udział minister edukacji...
Cezary Urban (z dyplomem), dyrektor XIII LO w Szczecinie, które zwyciężyło w XI ogólnopolskim rankingu szkół ponadgimnazjalnych, podczas uroczystości ogłoszenia wyników, 7 bm. w Warszawie. W uroczystości wzięła udział minister edukacji...

<strong><a href="http://lo13.univ.szczecin.pl/index.php?show=info&amp;kat=data">XIII LO w Szczecinie </a>zajęło pierwsze miejsce w XI ogólnopolskim rankingu szkół ponadgimnazjalnych.</strong> To już szóste zwycięstwo tej szkoły, która od 2004 r. nie oddaje miejsca na najwyższym podium. Na Uniwersytecie Warszawskim w środę uroczyście ogłoszono wyniki rankingu. Drugie miejsce zajęło LO nr XIV im. Polonii Belgijskiej z Wrocławia, natomiast trzecie miejsce przypadło krakowskiemu V LO im. Augusta Witkowskiego.

"Najważniejszym kryterium rankingu są sukcesy uczniów w 35 olimpiadach przedmiotowych" - tłumaczył przewodniczący kapituły rankingu prof. Tomasz Borecki. Jego zdaniem, szczególne podziękowania należą się szefom olimpiad przedmiotowych "za wielki trud i wielką pracę" w organizowaniu współzawodnictwa wśród uczniów.

Jak wyjaśniał, w obliczeniach decydujących o miejscu danej szkoły uwzględniana jest liczba jej uczniów, tak aby z konkurencji nie odpadły szkoły w małych miejscowościach. Premiowana jest różnorodność olimpiad, w których uczestniczą uczniowie, chodzi o to, by nagradzać te placówki, które dbają o wszechstronny rozwój swoich uczniów.

Według Lidii Jastrzębskiej z miesięcznika "Perspektywy", które wspólnie z "Rzeczpospolitą" co roku ogłaszają wyniki rankingu, sukces szkół z pierwszej trójki jest tym bardziej wartościowy, bo nie jest rezultatem "jednorazowego zrywu".

"Te sukcesy nie są zasługą jednego nauczyciela pasjonata, one świadczą raczej o tym, że w tych szkołach panuje atmosfera solidnej nauki" - mówiła i podkreśliła, że właśnie te wyróżnione placówki są przykładem dla innych.

Jak co roku podczas finału rankingu specjalną nagrodę Ministra Edukacji Narodowej otrzymała szkoła działająca w miejscowości liczącej poniżej 5 tys. mieszkańców. W tym roku nagrodą uhonorowany został Zespół Szkół Rolniczych im. ks. K. Kluka w Rudce.

Według podsekretarza stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej Zbigniewa Marciniaka, kluczem do sukcesów jest nauczyciel entuzjasta. "Jeżeli uczniowie widzą entuzjazm nauczyciela, to chcą się od niego dowiedzieć więcej, przychodzą do niego, spędzają całe godziny, pytają, to jest ogromnie satysfakcjonujące" - powiedział.

"Edukacja jest sztuką, w której wszyscy nauczyciele mają szansę odkryć ukryte talenty swoich uczniów, którzy mogą nie wiedzieć, że noszą w sobie wielki potencjał" - tłumaczył Marciniak.

Jak podkreślił, w rankingu wysokie miejsce może zająć każda szkoła. "To nie jest zamknięty klub szkół, jest szansa dołączyć do tego klubu, szkoła jeśli się postara, na pewno może zająć w rankingu dobre miejsce" - zachęcał. NNO

PAP - Nauka w Polsce

bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Dni Narodowego Centrum Nauki - już 12 i 13 maja w Rzeszowie

  • Fot. Adobe Stock

    Łódź/ Sześć nowych kierunków na Uniwersytecie Łódzkim; rekrutacja od 7 maja

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera