Białko p21 umożliwia przeżycie nowotworowym komórkom macierzystym
białaczki - informują naukowcy z Włoch na łamach pisma "Nature".
Pier Giuseppe Pelicci wraz z kolegami z Istituto Europeo di Oncologia w Milanie wykazał, że geny które są zmutowane u pacjentów z białaczkami powodują uszkodzenia DNA w komórkach macierzystych krwi. W takiej sytuacji dochodzi do zwiększenia produkcji białka p21, które hamuje podziały komórek macierzystych raka, co daje im szansę i czas na naprawę uszkodzeń, przetrwanie i dalsze rozprzestrzenianie.
Większość terapii antynowotworowych zabija szybko dzielące się komórki raka, natomiast nie wpływa w żaden sposób na komórki nie przechodzące podziałów lub wolno dzielące się nowotworowe komórki macierzyste.
Zdaniem autorów badań białko p21 stanowi dobry cel terapii antynowotworowej, poprzez zablokowanie zależnej od tego białka naprawy DNA można doprowadzić wolno dzielące się komórki macierzyste białaczki do śmierci. KDO
PAP - Nauka w Polsce
bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.