Historia i kultura

Przemysław Nowogórski p.o. dyrektorem Muzeum w Łazienkach

<strong>Przemysław Nowogórski będzie od 1 stycznia 2009 roku pełnił obowiązki dyrektora Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie</strong> - poinformował Piotr Szymański z Centrum Informacyjnego resortu kultury.

"Z dniem 1 stycznia 2009 r. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski powierza na czas nieokreślony pełnienie obowiązków dyrektora Muzeum Łazienki Królewskie - Zespół Pałacowo-Ogrodowy Panu Przemysławowi Nowogórskiemu" - napisano w komunikacie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Przemysław Nowogórski jest doktorem nauk humanistycznych w zakresie historii i pracownikiem naukowym.

Urodził się 15 grudnia 1964 r. w Gostyninie.

Tytuł magistra archeologii uzyskał w czerwcu 1989 r. na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. Doktoryzował się 10 lat później, uzyskując stopień doktora nauk humanistycznych w zakresie historii na Wydziale Nauk Historycznych i Społecznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Na uczelni tej pełnił też kolejno funkcje: adiunkta w Instytucie Nauk Historycznych (2000), kierownika Studiów Niestacjonarnych Historii Sztuki w Instytucie Historii Sztuki (2001), kierownika Studiów Niestacjonarnych Historii Kultury w Instytucie Nauk Historycznych (2002), adiunkta w Instytucie Historii Sztuki - kierownika Zakładu Historii Sztuki Starożytnej i Tradycji Antyku (2004), prodziekana ds. studiów niestacjonarnych i finansowych Wydziału Nauk Historycznych i Społecznych (2005-2007).

W latach 2007-2008 Nowogórski był dyrektorem Departamentu Dziedzictwa Narodowego w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Od 1 października 2008 r. pełni funkcję dyrektora Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Wykłada historię sztuki starożytnej basenu Morza Śródziemnego, tradycję antyczną i orientalną w sztuce europejskiej oraz muzeologię.

Przez ostatnie trzy miesiące, od 1 października, p.o. dyrektorem Muzeum Łazienki Królewskie był Jacek Czeczot-Gawrak, który zastąpił długoletniego dyrektora placówki prof. Marka Kwiatkowskiego.

Kandydatura Czeczota-Gawraka wzbudzała jednak wiele kontrowersji. W listopadzie posłowie PiS podczas konferencji w Sejmie zwracali uwagę na znajomość Czeczota-Gawraka z posłem PO Januszem Palikotem.

Poseł PiS Paweł Poncyljusz powiedział, że "osoba ta nie spełnia kryteriów, które pozwalałyby jej zostać dyrektorem muzeum regionalnego gdziekolwiek w Polsce", a co dopiero Łazienek Królewskich. Jak podkreślił, Czeczot-Gawrak został wybrany na stanowisko dyrektora bez konkursu. "Pan Czeczot-Gawrak jest o tyle ciekawą postacią, że ma swoje relacje z Januszem Palikotem" - mówił Poncyljusz.

W ocenie posłów PiS, objęcie funkcji dyrektora Łazienek przez Czeczota-Gawraka niosło także zagrożenie "częściowej prywatyzacji" parku, przez - jak mówił Poncyljusz - umożliwienie przebudowy obiektów leżących na terenie, bądź sąsiadujących z Łazienkami. Na co - jak mówił poseł PiS - nie zgadzał się dotychczasowy dyrektor Marek Kwiatkowski. AGZ

PAP - Nauka w Polsce

bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Jezioro Lednica, wraz z wyspą, zawiera pozostałości rezydencji pierwszej polskiej dynastii. Fot. Mariusz Lamentowicz

    Analizy osadów z dna jez. Lednica mówią o początkach państwa Piastów

  • 23.04.2025. PAP/Leszek Szymański

    Sejm upamiętnił 1000. rocznicę koronacji pierwszych królów Polski

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera