Benedykt XVI rehabilituje Galileusza

&quot;Benedykt XVI rehabilituje Galileusza&quot; - tak włoski dziennik &quot;La Repubblica&quot; podsumowuje słowa, wypowiedziane przez papieża przed niedzielną modlitwą na Anioł Pański, poświęcone zdobyczom astronomii.<br />

Gazeta podkreśla, że "16 lat po oficjalnej rehabilitacji ze strony Jana Pawła II" także Benedykt XVI wygłosił pochwałę Galileusza.

Zwraca się uwagę na symboliczne znaczenie tego wydarzenia, zwłaszcza w związku ze sporem na tle odwołanej wizyty Benedykta XVI na rzymskim uniwersytecie La Sapienza w styczniu. Doszło do tego po tym, jak niektórzy wykładowcy i studenci zarzucili mu, jak się potem okazało bezpodstawnie, że jako kardynał uznał proces Galileusza za słuszny.

W niedzielę papież powiedział między innymi, że rok 2009, w związku z czterechsetną rocznicą pierwszych obserwacji teleskopowych Galileusza, obchodzony będzie jako Światowy Rok Astronomii. Dodał, że "również prawa natury, które w ciągu wieków tylu mężczyzn i kobiet nauki pozwoliło nam lepiej zrozumieć, są wielkim bodźcem do kontemplowania z wdzięcznością dzieł Pańskich".

Tym samym - stwierdza "La Repubblica" - Galileusz staje się "ikoną Bożego Narodzenia 2008". Słowa Benedykta XVI uznaje za "niespodziankę", a także za "totalną deklarację szacunku i miłości" oraz "odpowiedź" tym wykładowcom, którzy nie chcieli go na inauguracji roku akademickiego na La Sapienza.

Gazeta przytacza wypowiedzi naukowców, wyrażających zadowolenie z pełnych "uznania" słów Benedykta XVI. Niektórzy jednak nie są usatysfakcjonowani tym, że papież nie odniósł się do procesu Galileusza, skazanego w 1633 roku i zmuszonego do publicznego odwołania swych poglądów i zrehabilitowanego dopiero 359 lat późnej przez Jana Pawła II.

"Bardziej interesujące byłoby to, gdyby Ratzinger wygłosił pochwałę Darwina" - powiedział wykładowca bioetyki na wydziale medycyny na La Sapienza Gilberto Corbellini. SW

PAP - Nauka w Polsce

kol

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Opuszki palców marszczą się zawsze tak samo

  • Fot. Adobe Stock

    Szympansy stosują prostą medycynę

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera