Historia i kultura

Cyfrowa integracja zbiorów Towarzystwa Opieki nad Zabytkami Przeszłości 1906-1939

Kazimierz nad Wisłą, fot. K. Broniewski
Kazimierz nad Wisłą, fot. K. Broniewski

<strong>Od trzech lat trwa projekt Instytutu Sztuki PAN realizowany w ramach Programu Operacyjnego MKiDN &quot;DZIEDZICTWO KULTUROWE&quot;, Priorytet 5 - Tworzenie zasobów cyfrowych dziedzictwa kulturowego, zatytułowany &quot;Digitalizacja zbiorów dawnego Towarzystwa Opieki nad Zabytkami Przeszłości z lat 1906-1939&quot;. </strong>Projekt jest realizowany we współpracy z Towarzystwem Opieki nad Zabytkami. &quot;Całość projektu składa się z dwóch komponentów: promowania historii TOnZP m.in. w postaci planowanego zbioru esejów, który ukaże się drukiem w przyszłym roku oraz z elektronicznej integracji zbiorów TOnZP. Obecnie opracowaliśmy już około 45000 plików&quot; – wyjaśnia pomysłodawca inicjatywy, pracownik IS PAN, Piotr Jamski.

W projekcie biorą także udział uczestnicy studium doktoranckiego przy Instytucie Sztuki PAN w Warszawie,  studenci historii sztuki UW oraz uczniowie Technikum Fotograficznego w Warszawie.

Zeskanowane fotografie są szczegółowo analizowane, a następnie opatrza się je specjalistycznym opisem. Zdjęcia pochodzą przede wszystkim z okresu poprzedzającego I wojnę światową. Ówcześni działacze Towarzystwa w obawie przed nadciągającym frontem wojennym dokumentowali kruche drewniane kościoły, kapliczki czy zamki.

Realizatorzy projektu mają możliwość zapoznania się nie tylko z licznymi przykładami architektury, która do dziś nie zachowała się, ale też z postrzeganiem zabytków w minionych czasach. "Nie spodziewaliśmy się jednak znaleźć wśród fotografii mających dokumentować zabytki zdjęć drewnianych dziecięcych kołysek, kobiet robiących pranie w rzece, malowniczych krajobrazów, portretów prowincjonalnych plebanów, które dla fotografa zdały się być ważniejsze od samego zabytku" – mówi Jamski.

W kolekcji znajdują się fotografie inwentaryzacyjne, jak również urokliwe artystyczne impresje.

Trudno jest oszacować jednoznacznie ilość fotografii, gdyż ciągle ujawniane są kolejne w archiwach Polski, Litwy, Ukrainy i Białorusi. Przykładowo za sprawą kwerendy, Piotr Jamski odnalazł ostatnio 450 diapozytywów szklanych z lat 1916-25. Zbiór skanów z wielu placówek TOnZP jest w oczach historyków sztuki i konserwatorów niezwykle cenny. Teraz ma stać się ogólnodostępny dzięki zdigitalizowaniu i umieszczeniu w internetowej galerii. Obecny zbiór wizerunków fotograficznych na stronach TOnZ jest jedynie zapowiedzą większej, bo liczącej ponad 45 tys. zdjęć, planów, rysunków, notatek i kart sprawozdań, oraz publikacji szacownego Towarzystwa.

W ramach projektu podjęto się również digitalizacji zespołu kart inwetaryzacyjnych dzwonów polskich ewakuowanych w głąb Rosji w czasie I wojny światowej, które są przechowywane w Litewskim Państwowym Archiwum Historycznym w Wilnie.

Inicjatywie towarzyszą seminaria i wystawy,  m.in. „Na szkle zapamiętane. Wystawa fotografii w stulecie powołania 1906-2006 Towarzystwa Opieki nad Zabytkami Przeszłości ze zbiorów Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk”, którą można było oglądać w wielu polskich miastach w zeszłym roku.

Baza fotografii mieści się na stronach internetowych TOnZ:
http://www.zabytki-tonz.pl/tonzprojdig1.html

Kontakt z prowadzącymi projekt: e-mail: piotr.jamski@ispan.pl

PAP - Nauka w Polsce, Szymon Zdziebłowski

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Wikipedia/ domena publiczna

    Ekspert: Koronację Bolesława Chrobrego można porównać do wejścia Polski do UE

  • Rekonstrukcja "skandynawskiego pasa". Z wyjątkiem szklanego paciorka (3), wszystkie artefakty wykonane są z żelaza (fotografia: R. Fortuna; zdjęcie rentgenowskie: A. Jouttijärvi; rysunek: A. Kuzioła)"

    Badania najstarszego cmentarzyska Bornholmu wskazują na kluczową rolę wyspy w epoce żelaza

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera