Modyfikując tradycyjną metodę katalitycznej syntezy cytronellalu, przez zastosowanie katalizatora w formie zawiesiny nanocząstek palladu w cieczy jonowej, osadzonej na powierzchni krzemionki, uzyskano 100 proc. wydajność reakcji, przez co produkcja tej substancji stała się nie tylko szybsza, bardziej wydajna oraz przyjazna środowisku, ale przede wszystkim tańsza - donosi "Chemical Communications".<br /><br />
Stosowane dotąd metody syntezy były mało wydajne i przebiegały wielokierunkowo, przez co wymagały dodatkowych etapów, podczas których oczyszczano i eliminowano niepotrzebnie powstające (obok cytronellalu) związki chemiczne.
Zespół naukowców z Technical University of Darmstadt (Niemcy) istotnie ulepszył metodę syntezy związku o zapachu identycznym do cytryny, poprzez zastosowania nanoczastek palladu zawieszonych w odpowiedniej cieczy jonowej (będącej płynną solą organiczną). Zawiesinę osadzono następnie na powierzchni krzemionki. Pallad jest standardowo stosowanym katalizatorem, a jego nanocząstki, czyli drobinki o średnicy miliardowej części metra, okazały się być niezwykle skuteczne w procesie uwodorniania.
Dzięki nowej konstrukcji warstwy katalitycznej, naukowcom udało się osiągnąć niespotykaną jak dotąd 100 procentową wydajność reakcji transformacji cytralu w cytronellal, przez co wyeliminowaniu uległ etap oczyszczania produktu.
Jak zauważają naukowcy, korzyści płynące ze stosowania cieczy jonowych przy różnego rodzaju syntezach chemicznych to nie tylko obniżenie kosztów syntezy, ale również jej przyspieszenie i ograniczenie konieczności stosowania środków niebezpiecznych dla środowiska naturalnego. KLG
PAP - Nauka w Polsce
bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.