Buzek: Szczyt Klimatyczny w Poznaniu to wielki sukces

Perfekcyjna organizacja i dobre wyniki
negocjacji poznańskiej Konferencji Klimatycznej COP 14 to wielki
sukces - powiedział Jerzy Buzek, który wspomagał w działaniach
przewodniczącego konferencji, Macieja Nowickiego.

Wśród najważniejszych osiągnięć COP 14 w Poznaniu Buzek wymienił uruchomienie Funduszu Adaptacyjnego, modyfikacje Mechanizmu Czystego Rozwoju i opracowanie strategicznego planu technologicznego.

"Największy sukces to Fundusz Adaptacyjny, który został uruchomiony właśnie w Poznaniu. To Poznań dał sygnał, że kraje poszkodowane przez zmiany klimatyczne mogą liczyć na środki fianansowe na przystosowanie się do tych zmian. Jest to fundusz solidarnościowy" - powiedział PAP Buzek

W Poznaniu opracowano strategiczny program poświęcony technologiom w ochronie klimatu. "Będzie on nazywał się Poznański Strategiczny Program Technologiczny i nazwa ta zostanie w pracach ONZ na zawsze" - dodał były premier.

Jerzy Buzek chwalił też organizację spotkania. "Poznań od dziś będzie miał taki znak najwyższej jakości. Najwyższa jakość organizacyjna, logistyczna - to zasługa rządu, miasta Poznania i Międzynarodowych Targów Poznańskich" - dodał.

Były premier uważa, że w Poznaniu dobrze rozpoczęto przygotowania do następnej Konferencji Klimatycznej COP 15 w Kopenhadze, podczas której zostanie opracowane nowe porozumienie klimatyczne. "Będzie to trudniejsza konferencja, ale po Poznaniu jestem większym optymistą co do jej pozytywnego zakończenia" - powiedział Buzek.

W zakończonej w sobotę nad ranem 14 konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (UNFCCC), wzięło udział prawie 12 tys. osób ze 189 krajów. (KPR

PAP - Nauka w Polsce

bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Autonomiczny pływak Argo podczas pracy – widoczny na powierzchni morza w trakcie przesyłania danych satelitarnie. Źródło: dr Daniel Rak

    Ekspert: pływaki badawcze Argo można pomylić z torpedami

  • Przewyższające rodzimą roślinność łodygi miskanta olbrzymiego w strefie brzegowej potoku Magierka. Fot. A. Bylak

    Obce gatunki w środowisku: pirania w Sanie i “biegnący” bambus nad Lubatówką

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera