
<strong>Jeden z najnowocześniejszych w Europie zespół laboratoriów biotechnologicznych utworzą w Łodzi Technopark wraz z konsorcjum Centrum Zaawansowanych Technologii BioTechMed</strong>. Koszt pierwszego etapu realizacji projektu wyniesie 65 mln zł. Umowę o utworzeniu wspólnego ośrodka podpisali w czwartek rektor Politechniki Łódzkiej i koordynator CZT BioTechMed prof. Stanisław Bielecki oraz prezes Technoparku Łódź Tomasz Rychlewski.
"Jesteśmy świadkiem początku nowego etapu działalności konsorcjum. Chcemy utworzyć laboratorium, którego celem jest bardzo bliska współpraca z przemysłem" - podkreślił prof. Bielecki.
W laboratoriach naukowcy z łódzkich uczelni będą badać m.in. wpływ najnowszych materiałów wykorzystujących nanotechnologię (produkty przemysłowe, produkty medyczne, odzież, kosmetyki) na ludzkie zdrowie oraz opracowywać procesy biotechnologii przemysłowej wykorzystujące surowce odnawialne.
W ciągu dwóch lat mają powstać dwa zespoły laboratoriów - biofizyki molekularnej i nanostrukturalnej oraz elektryczne. Pierwsze z nich będzie składało się z czterech pracowni - hodowli komórkowej, biochemii, protomiki i transkryptomiki oraz pracowni biofizyki molekularnej i nanostrukturalnej.
W skład laboratorium elektrycznego wejdzie największa w środkowej Europie tzw. komora bezodbiciowa, służąca do specjalistycznych badań kompatybilności elektromagnetycznej urządzeń elektrycznych. W komorze będzie można badać rozmaity sprzęt - od żarówek, komputerów, sprzętu RTV i AGD po transformatory, turbiny i hybrydowe auta. Znajdą się tam również pracownie do badania hałasu i niskich napięć.
Według kierownika laboratorium, prof. Bogdana Walkowiaka z PŁ, jednym z głównych celów działalności ośrodka będzie ocena ryzyka związanego z wprowadzaniem produktów nanotechnolgii i nowych biomateriałów. Będą w nim także projektowane i produkowane implanty medyczne "na miarę", które byłyby dopasowywane do potrzeb konkretnego pacjenta. Specjaliści z laboratorium będą m.in. badać, czy zastosowane materiały nie wchodzą w niekorzystną interakcję z organizmem.
Naukowcy z BioTechMed zamierzają prowadzić także badania związane z bezpieczeństwem użycia nanocząsteczek np. w nanorobotach planowanych do użycia podczas skomplikowanych operacji wewnątrz ludzkiego organizmu.
"Poza tym chcemy prowadzić pracę w zakresie oceny tożsamości leków generycznych czyli leków, które mogą być produkowane po wygaśnięciu praw patentowych firm, które produkują oryginalne leki. Muszą one być w jak największym stopniu zgodne w składzie chemicznym, biologicznej aktywności i terapeutycznych wynikach z oryginalnymi lekami" - wyjaśnił prof. Walkowiak.
Oprócz tego zespół specjalistów BioTechMedu będzie realizował wspólnie z przemysłem projekty w zakresie badań i wdrożeń, a także projekty badawcze z innymi uczelniami i naukowcami.
W przyszłości na terenie Technoparku mają powstać kolejne laboratoria.
Technopark podpisał już z Urzędem Marszałkowskim w Łodzi umowę wstępną na sfinansowanie pierwszego etapu budowy zespołu laboratoriów. 65 mln zł na ten cel pochodzić będzie z UE w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego.
Technopark - Łódzki Regionalny Park Naukowo-Technologiczny - istnieje od 2007 roku. Działa już w nim Inkubator Technologiczny, w którym swoją siedzibę znalazło 15 firm z branży nowoczesnych technologii i laboratorium naukowo-badawcze Telekomunikacji Polskiej.
Największym udziałowcem Technoparku jest gmina Łódź, która posiada ponad 92 proc. udziałów. Współudziałowcami spółki są województwo łódzkie i największe wyższe uczelnie.
BioTechMed to konsorcjum zrzeszające ośrodki naukowe i firmy zajmujące się biotechnologią. Tworzą je m.in. Politechnika Łódzka, Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Łódzki, Centrum Badań Molekularnych i Makromolekularnych PAN oraz Instytut Medycyny Pracy. SZU
PAP - Nauka w Polsce
bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.