Witamina E może pomóc łagodzić przewlekłe stany zapalne w
organizmie związane np. z infekcją - sugerują badania, o których
informuje pismo "Experimental Physiology".
Z najnowszej pracy naukowców z Uniwersytetu Stanu Illinois wynika z kolei, że witamina E mogłaby zapobiegać stanom zapalnym w mięśniach szkieletowych oraz w mięśniu sercowym.
Badania przeprowadzono na myszach. Jednej grupie gryzoni przez trzy dni podawano witaminę E, a następnie wstrzyknięto im niską dawkę składnika ściany komórkowej bakterii Escherichia coli - tzw. lipopolisacharydu (LPS). W ten sposób wywołuje się niezbyt silne zapalenie ogólnoustrojowe. Dla porównania, grupie kontrolnej zamiast witaminy E podano placebo.
Okazało się, że witamina E złagodziła procesy utleniania białek w mięśniach szkieletowych oraz w sercu gryzoni, do których dochodzi w czasie rozwoju stanu zapalnego. Jak wyjaśnia prowadząca badania prof. Kimberly Huey, procesy utleniania szkodzą mięśniom i osłabiają je.
Ponadto, w tkankach gryzoni, które otrzymywały witaminę odnotowano znacznie niższy poziom prozapalnej cytokiny o nazwie interleukina 1-beta (Il-1beta), co zdaniem prof. Huey, może być dobre zwłaszcza dla serca.
Niższy był też poziom interleukiny 6 (IL-6), która w niektórych tkankach i organach pobudza procesy zapalne, a w innych - np. w mózgu - hamuje je. Dlatego, trudno ocenić, jakie znaczenie mieć spadek jej poziomu w tym przypadku.
Zdaniem prof. Huey, badania te rodzą nadzieję, że witamina E może przynieść korzyści osobom cierpiącym na przewlekłe stany zapalne w organizmie, jak osoby starsze, chorzy na cukrzycę typu II czy z niewydolnością serca. Badaczka podkreśla jednak, że doświadczenia przeprowadzono na modelu zwierzęcym i potrzebne jest wiele więcej pracy, by ocenić czy wyniki te mogą mieć przełożenie na ludzi. JJJ
PAP - Nauka w Polsce
bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.