
<strong>Prof. Janusz Lewiński z Instytutu Chemii Fizycznej PAN otrzymał nagrodę naukową im. Marii Skłodowskiej-Curie za rok 2008 w dziedzinie chemii, przyznaną przez Wydział III Nauk Matematycznych, Fizycznych i Chemicznych Polskiej Akademii Nauk</strong>. Ponadto nagrody naukowe Wydziału za rok 2008 dostali - w dziedzinie chemii prof. Wojciech Dzwolak z Wydziału Chemii UW, w dziedzinie fizyki dr Przemysław Piekarz z Instytutu Fizyki Jądrowej PAN oraz, w dziedzinie matematyki - prof. Grzegorz Karch z Uniwersytetu Wrocławskiego.
Prace prof. Wojciecha Dzwolaka - nagroda w dziedzinie chemii - dotyczyły termodynamiki i aspektów strukturalnych agregacji białek, które w wyniku samorzutnego sklejania się nieprawidłowo zwiniętych cząsteczek mogą prowadzić do powstawania takich chorób neurodegeneracyjnych jak choroba Alzheimera, Parkinsona, czy Creutzfeldta-Jakoba (choroba prionowa).
Badania prowadzone na insulinie doprowadziły do odkrycia nieznanego wcześniej zjawiska, jakim jest losowo determinowane formowania się jednego z dwóch wariantów nieprawidłowych białek, co może przybliżyć nam zrozumienie powodów, dla których tylko pewne formy agregatów tego samego białka są neurotoksyczne.
Nagrodę w dziedzinie fizyki dla dr. Przemysława Piekarza przyznano za wyjaśnienie mechanizmu zmian przewodnictwa w magnetycie, materiale charakteryzującym się silnymi własnościami magnetycznymi, w którym przewodnictwo elektryczne zmienia się w sposób nieciągły o dwa rzędy wielkości. Przejściu temu towarzyszą zmiany struktury krystalicznej. Zrozumienie tego zjawiska ma ogromne znaczenie na przykład w szybko rozwijającej się spintronice, która jest nadzieją przyszłych konstruktorów nowych pamięci komputerowych.
Nagroda w dziedzinie matematyki dla prof. Grzegorza Karcha z UWr została przyznana za cykl prac związanych z analizą nieliniowych równań typu ewolucyjnego. Są to równania zjawisk zmieniających się w czasie. Wychodząc od matematycznego opisu ściśle fizykalnych procesów takich jak analiza kształtu fal na powierzchni płytkiej wody, równania ruchu płynu nieściśliwego, czy równania ruchu chemotaksji (reakcji ruchowej drobnych organizmów na bodźce chemiczne) udało się prof. Karchowi znaleźć uniwersalne prawa dotyczące na przykład rozwiązań niektórych typów nieliniowych równań różniczkowych cząstkowych, opisujących ewolucję w czasie gęstości pewnych rozkładów prawdopodobieństwa.
PAP - Nauka w Polsce, Waldemar Pławski
bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.