Nauka dla Społeczeństwa

28.03.2024
PL EN
26.11.2008 aktualizacja 26.11.2008

Poszukiwania pavimentum Mikołaja Kopernika

<strong>Po ostatecznym wyjaśnieniu miejsca pochówku wielkiego astronoma Mikołaja Kopernika i identyfikacji jego szczątków, wkrótce rozpoczną się we Fromborku poszukiwania pavimentum, czyli miejsca, z którego astronom obserwował niebo</strong>. Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego wesprze finansowo inicjatywę prac poszukiwawczych pavimentum - poinformował marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Jacek Protas.

"Teren, na którym planowane są badania, należy do Warmińskiej Kapituły Katedralnej we Fromborku, która wstępnie wyraziła zgodę na podjęcie prac. Mają być one przeprowadzone metodą nieinwazyjną, za pomocą tzw. georadaru" - wyjaśnił marszałek.

Podkreślił, że z rozeznania wynika, iż rozpiętość kosztu takich badań jest bardzo duża. Najkorzystniejsze jest zlecenie badania Polskiej Akademii Nauk w Warszawie, która nieinwazyjne badanie terenu może przeprowadzić za 5 tys. zł. Poszukiwania mogłyby się rozpocząć jeszcze w tym roku.

Zdaniem warmińsko-mazurskich samorządowców, odkrycie podestu badawczego wielkiego astronoma i administratora Kapituły Warmińskiej byłoby niezaprzeczalnie ogromnym sukcesem, przynoszącym zaszczyt i sławę regionowi, w którym spędził najwięcej swojego aktywnego życia.

W ubiegłym tygodniu na konferencji prasowej zorganizowanej przez Fundację Kronenberga ogłoszono, że tajemnica grobu Mikołaja Kopernika została ostatecznie wyjaśniona. Kopernik został pochowany w archikatedrze we Fromborku przy ołtarzu św. Andrzeja (obecnie św. Krzyża). Badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Uppsali wykazały, że DNA uzyskane z włosa odkrytego w jednej z ksiąg należących do Mikołaja Kopernika jest takie samo, jak to pobrane z czaszki znalezionej przy ołtarzu, którym opiekował się astronom.

Opiekun katedry i inicjator poszukiwań, warmiński biskup dr Jacek Jezierski planuje uroczysty pogrzeb astronoma, który ma przypaść na maj-czerwiec 2010 roku i zbiegnie się z jubileuszem 750-lecia kapituły warmińskiej. Kopernik był członkiem warmińskiej kapituły. ALI

PAP - Nauka w Polsce

bsz

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024