
<strong>Wraz ze starzeniem się społeczeństw o 10 proc. wzrosła w Unii Europejskiej od 2000 roku liczba pracujących osób w starszym wieku. Polska i Malta są pod tym względem w ogonie unijnych statystyk.</strong> Komisja Europejska przedstawiła raport na temat sytuacji demograficznej w UE. Wskazuje w nim, że urodzeni w powojennym boomie demograficznym Europejczycy, dziś w dojrzałym wieku, stanowią główny potencjał wzrostu siły roboczej w Europie.
Najwięcej osób w wieku 55-64 lata pracuje w Szwecji (ponad 70 proc.) a następnie w Estonii, Danii i Luksemburgu. W Polsce i na Malcie najmniej - około 30 proc.
W Polsce - według raportu KE - jest też najmniejszy odsetek (poniżej 3 proc.) osób starszych pracujących nieformalnie lub jako wolontariusze - w organizacjach społecznych czy politycznych. W Holandii, Danii i Szwecji ten odsetek przekracza 20 proc.
Według sondażu "Eurobarometr" na temat starzejącej się populacji, średnio 73 proc. osób na emeryturze w UE jest zainteresowanych pracą w wolontariacie lub różnych organizacjach. Najwięcej w Irlandii, Szwecji, Danii i Francji (ponad 80 proc.). Najmniej w Czechach (28 proc.), a także na Litwie, Łotwie, w Rumunii i Polsce (46 proc.).
PAP - Nauka w Polsce, Inga Czerny
bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.