Demografia: Coraz więcej starszych ludzi pracuje, ale wciąż za mało

<strong>Wraz ze starzeniem się społeczeństw o 10 proc. wzrosła w Unii Europejskiej od 2000 roku liczba pracujących osób w starszym wieku. Polska i Malta są pod tym względem w ogonie unijnych statystyk.</strong> Komisja Europejska przedstawiła raport na temat sytuacji demograficznej w UE. Wskazuje w nim, że urodzeni w powojennym boomie demograficznym Europejczycy, dziś w dojrzałym wieku, stanowią główny potencjał wzrostu siły roboczej w Europie.

W 2007 roku tylko około 50 proc. mężczyzn i 40 proc. kobiet w wieku 60 lat wciąż było zatrudnionych. Choć to wciąż mniej, niż zakładają cele Strategii Lizbońskiej, to KE zauważyła, że został odwrócony trend odchodzenia na wcześniejszą emeryturę. Od 2000 roku liczba starszych pracowników wzrosła o 10 proc.

Najwięcej osób w wieku 55-64 lata pracuje w Szwecji (ponad 70 proc.) a następnie w Estonii, Danii i Luksemburgu. W Polsce i na Malcie najmniej - około 30 proc.

W Polsce - według raportu KE - jest też najmniejszy odsetek (poniżej 3 proc.) osób starszych pracujących nieformalnie lub jako wolontariusze - w organizacjach społecznych czy politycznych. W Holandii, Danii i Szwecji ten odsetek przekracza 20 proc.

Według sondażu "Eurobarometr" na temat starzejącej się populacji, średnio 73 proc. osób na emeryturze w UE jest zainteresowanych pracą w wolontariacie lub różnych organizacjach. Najwięcej w Irlandii, Szwecji, Danii i Francji (ponad 80 proc.). Najmniej w Czechach (28 proc.), a także na Litwie, Łotwie, w Rumunii i Polsce (46 proc.).

PAP - Nauka w Polsce, Inga Czerny

bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Ekspertka ds. rynku pracy: gotowość do zmian cenniejsza niż wyuczony zawód

  • Fot. Adobe Stock

    Eksperci: hałas szkodzi zdrowiu, dlatego konieczna jest zmiana norm hałasu w Polsce

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera