Nauka dla Społeczeństwa

02.04.2023
PL EN
16.04.2019 aktualizacja 16.04.2019

Toruń/ Zaplecze kliniczno-dydaktyczne dla weterynarii na UMK powstanie za ponad 60 mln zł

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

W Toruniu powstanie zaplecze kliniczno-dydaktyczne dla weterynarii na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika - ogłosił rektor uczelni prof. Andrzej Tretyn. Inwestycja to koszt ponad 60 mln zł, a UMK otrzymało wsparcie finansowe z resortu nauki w kwocie 25 mln zł.

"Kto pięć lat temu by pomyślał, że na naszym uniwersytecie będziemy kształcić studentów z zakresu psychologii, kto by pomyślał, że będziemy kształcić studentów z zakresu kultury fizycznej, a już zupełnie, kto by pomyślał, że będziemy na naszym uniwersytecie prowadzić badania naukowe oraz kształcić przyszłych lekarzy weterynarii? Ja tak myślałem i udało mi się ten program zrealizować" - mówił rektor UMK prof. Andrzej Tretyn podczas poniedziałkowej konferencji prasowej.

Poinformował, że już trwają przygotowania do największej inwestycji w ostatnich latach na uczelni w Toruniu - budowy centrum weterynarii.

"Stoczyliśmy długi i zacięty bój o to, żeby przyznano nam możliwość prowadzenia studiów na tym kierunku. Udało się je uruchomić od początku tego roku akademickiego dzięki wsparciu poseł Iwony Michałek i przychylności ministra nauki i szkolnictwa wyższego Jarosława Gowina. Bez ich wsparcia takiej zgody byśmy nie dostali" - podkreślił prof. Tretyn.

Dodał, że zgoda na uruchomienie tego kierunku związana była z pewnymi zobowiązaniami. UMK musi bowiem mieć bazę kliniczną, która pozwoli na kształcenie weterynarzy.

"Zajęcia kliniczne na weterynarii rozpoczynają się na trzecim roku studiów, więc takie centrum musi powstać w niespełna trzy lata od uruchomienia naboru. Jesteśmy już zaawansowani i trwają prace projektowe, które zakończą się do połowy tego roku. Prawdopodobnie jeszcze w tym roku zostaną podjęte prace budowlane" - podkreślił rektor Tretyn.

Poinformował, że inwestycja kosztowała będzie ponad 60 mln zł. UMK dysponowało m.in. środkami, które otrzymało z resortu nauki w postaci papierów skarbowych na kwotę blisko 40 mln zł. Uczelni brakowało więc ok. 25-30 mln zł.

Poseł Iwona Michałek dodała, że minister nauki i szkolnictwa wyższego, wicepremier Jarosław Gowin docenia starania UMK i widzi, że jest to jedna z najlepszych uczelni w Polsce. "Pan premier widzi, jak uczelnia się rozwija. Cieszę się, że przychylił się do wniosku rektora i przyznał dofinansowanie celowe z budżetu państwa na budowę centrum weterynarii na UMK w kwocie 25 mln zł" - poinformowała Michałek.

W 2019 roku UMK ma otrzymać z tej kwoty 2 mln zł. Rektor przyznał, że łącznie środków powinno wystarczyć na budowę centrum i jego wyposażenie.

"Ten projekt zakłada nie tylko wybudowanie i wyposażenie tego centrum w podstawową aparaturę, ale także wyposażenie budynku w aparaty, których nie posiada nikt w Polsce. Chodzi o aparat PET. Jak wiemy - jest on w Bydgoszczy, ale jest tam dedykowany wyłącznie ludziom. My chcemy, aby nasz PET był wykorzystywany do badań nad powstawaniem spontanicznych nowotworów u zwierząt" - powiedział prof. Tretyn.

Dyrektor Centrum Weterynarii UMK prof. Jędrzej Jaśkowski opisał, że planowane centrum będzie miało 4 poziomy. Jak mówił: będzie część doświadczalna spełniająca wszystkie normy sanitarne. Cały parter będzie przeznaczony dla dużych zwierząt. Piętro pierwsze w projekcie skierowane jest do zwierząt mniejszych - głównie psów i kotów. W górnej części znajdzie się laboratoriom diagnostyczne oraz pracownie koncepcyjne. Całość będzie miała ponad 5 tys. metrów kwadratowych. 

PAP - Nauka w Polsce, Tomasz Więcławski

twi/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023