Nauka dla Społeczeństwa

06.06.2023
PL EN
12.04.2019 aktualizacja 15.04.2019

Startuje trzecia edycja konkursu fotograficznego „Owad w Obiektywie”

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

W Łodzi ruszyła trzecia edycja konkursu fotograficznego „Owad w Obiektywie”, mającego zachęcać młodych ludzi do spędzania wolnego czasu na podpatrywaniu przyrody i obserwacji owadów. Prace nadsyłać można do 2 listopada, a rozstrzygnięcie konkursu zaplanowano na grudzień.

W konkursie mogą wziąć udział uczniowie szkół średnich z województwa łódzkiego oraz studenci wszystkich łódzkich uczelni. Każdy uczestnik może zgłosić maksymalnie dwa zdjęcia w każdej z pięciu konkursowych kategorii: Z życia owada, Zdjęcie artystyczne, Owady chronione, Makro oraz Owad i roślina.

Entomolodzy przypominają, że owady to najliczniejsza grupa zwierząt żyjących na Ziemi. Ich liczbę szacuje się na ponad milion gatunków, a tylko w Polsce żyje około 30 tys. gatunków.

Owady odgrywają niezwykle ważną rolę w przyrodzie, m.in. zapylając rośliny kwiatowe, rozkładając martwą materię organiczną, czy stanowiąc pokarm dla wielu innych grup zwierząt, a nawet niektórych roślin. Niektóre owady to szkodniki gospodarcze czy wektory chorób (np.malarii), ale liczne gatunki to sprzymierzeńcy ludzi, np. w sadownictwie i ogrodnictwie.

Konkurs fotograficzny „Owad w Obiektywie” jest obecnie jedynym tego rodzaju konkursem w Polsce - mówi PAP jego pomysłodawczyni dr Agnieszka Soszyńska-Maj z Łódzkiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Entomologicznego.

„Głównym założeniem konkursu jest aspekt edukacyjny. Chcemy zachęcać młodych ludzi do spędzania wolnego czasu na podpatrywaniu przyrody i obserwacji owadów. W ten sposób znacznie łatwiej zrozumieć ich kluczową rolę w przyrodzie, a przez to także skuteczniej je chronić” - podkreśla dr Soszyńska-Maj.

Zdaniem entomologów, konieczność ochrony owadów staje się coraz pilniejsza, w tym także w Europie. Najnowsze badania wskazują bowiem, że w ciągu zaledwie kilku ostatnich dekad w wielu regionach naszego kontynentu liczba owadów spadła nawet o 30-70 proc.

„Jeśli ta tendencja nie zostanie zatrzymana, grozi nam katastrofa ekologiczna, ponieważ większość ekosystemów lądowych jest ściśle zależna od owadów” – ocenił dr Radomir Jaskuła z Katedry Zoologii Bezkręgowców UŁ i Fundacji „Biodiversitatis”.

Konkurs cieszy się coraz większą popularnością. Na pierwszą edycję uczniowie i studenci nadesłali ponad 100 prac, a na drugą – już niemal 200. Zgłoszenia napłynęły z terenu całego regionu łódzkiego. ”Liczymy, że w tym roku nadesłanych prac będzie jeszcze więcej” – dodaje dr Soszyńska-Maj.

Zdjęcia na konkurs można nadsyłać na adres pte.lodz@gmail.com do 2 listopada 2019 r. Uroczyste rozstrzygnięcie zaplanowano na 11 grudnia na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska UŁ.

Pełen regulamin konkursu „Owad w Obiektywie 2019” znaleźć można na stronach Łódzkiego Oddziały Polskiego Towarzystwa Entomologicznego (www.facebook.com/LodzPTE/) oraz Fundacji „Biodiversitatis” (www.facebook.com/Biodiversitatis/).

Wzorem poprzednich lat nagrodzone zdjęcia prezentowane będą na wystawach m.in. podczas Nocy Biologów czy łódzkiego Festiwalu Nauki, Techniki i Sztuki.

Organizatorami konkursu „Owad w Obiektywie” są Łódzki Oddział Polskiego Towarzystwa Entomologicznego oraz Fundacja „Biodiversitatis”. Tegorocznej edycji patronują: prezydent Łodzi, prorektor ds. nauki Uniwersytetu Łódzkiego, dziekan Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska UŁ, Związek Polskich Fotografów Przyrody – Okręg Łódzki oraz Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Łodzi.

PAP - Nauka w Polsce

szu/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023