Nauka dla Społeczeństwa

19.04.2024
PL EN
12.04.2019 aktualizacja 12.04.2019

Kiepska dieta przyczyną co piątej śmierci na świecie

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Niezdrowa dieta zbiera wśród ludzi większe żniwo niż palenie papierosów, nadciśnienie i inne czynniki ryzyka. Współcześnie odpowiada za co piątą śmierć na świecie – wynika z badania opublikowanego na łamach „The Lancet”.

Autorzy raportu, czyli ponad 130 naukowców z prawie 40 krajów, wyliczyli, że w 2017 roku na skutek chorób wywołanych nieprawidłowym odżywianiem się zmarło na świecie około 10,9 miliona dorosłych osób.

Kiepska dieta – uboga w owoce, warzywa i produkty pełnoziarniste, a bogata w sól, przetworzone, słodzone i niepełnowartościowe jedzenie – była odpowiedzialna za 22 proc. wszystkich zgonów.

Wiodącą przyczynę śmierci stanowiły zaburzenia układu krążenia.

„Kiepska dieta to sprawiedliwy zabójca. Jesteśmy tym, co jemy, a ryzyko dotyka ludzi ze wszystkich grup demograficznych, bez względu na wiek, płeć czy status ekonomiczny” – komentuje dr Ashkan Afshin z Instytutu Oceny i Metryki Zdrowia (IHME) funkcjonującego przy Uniwersytecie Waszyngtońskim (USA), główny autor badania.

Według specjalistów niezdrowe jedzenie pochłonęło więcej żyć niż palenie papierosów (8 milionów zgonów) i wysokie ciśnienie krwi (10,4 miliona zgonów).

Pociągnęło też za sobą zatrważające wartości wskaźnika DALY (lat życia skorygowanych niepełnosprawnością), służącego do pomiaru obciążenia chorobami w populacji i wyrażanego poprzez lata życia utracone z powodu przedwczesnej śmierci, urazu lub kiepskiego stanu zdrowia.

Głównymi chorobami rozwijającymi się na skutek nieprawidłowego żywienia i przyczyniającymi się do przedwczesnej śmierci były w 2017 roku: choroby układu krążenia (prawie 9,5 miliona zgonów), nowotwory (ponad 900 tys. zgonów), cukrzyca (ponad 300 tys. zgonów) i choroby nerek (ponad 100 tys. zgonów).

Głównymi czynnikami dietetycznymi przekładającymi się na nieprawidłowe żywienie były natomiast: niskie spożycie produktów pełnoziarnistych oraz owoców, a także wysokie spożycie sodu, jak również – w mniejszym stopniu – konsumpcja m.in. czerwonego mięsa, przetworzonego mięsa, słodzonych napojów i kwasów tłuszczowych z izomerami trans.

„Istnieje pilna potrzeba zmian w sektorach związanych z cyklem produkcji jedzenia, np. w dziale wzrostu, przetwarzania, pakowania czy marketingu. Wyniki naszego badania wskazują na potrzebę zastosowania całościowych interwencji nakierowanych na krajową promocję produkcji, dystrybucji i konsumpcji zdrowego jedzenia” – podsumowuje inny badacz, prof. Walter Willett.

Ze szczegółami raportu można się zapoznać pod adresem: https://www.thelancet.com/journals/lancet/article/PIIS0140-6736(19)30041-8/fulltext. (PAP)

ooo/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024