Nauka dla Społeczeństwa

30.09.2023
PL EN
02.04.2019 aktualizacja 02.04.2019

W Pompejach odkryto fresk przedstawiający uliczny stragan z przekąskami

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

W ruinach Pompejów we Włoszech archeolodzy odkryli dobrze zachowany fresk przedstawiający „thermopolium” - uliczny stragan z ciepłym jedzeniem, pełniący funkcję dzisiejszego baru przekąskowego – informuje serwis internetowy The Guardian.

Odkrycia dokonano w ruinach jednej z budowli znajdujących się w północno-wschodniej części rzymskiego miasta, w Rejonie V Pompejów. Rejon V - obszar o powierzchni 22 hektarów - jest niedostępny dla zwiedzających. Archeolodzy wciąż prowadzą tam prace wykopaliskowe i odsłaniają nierozpoznane wcześniej części Pompejów.

Jak poinformował Massimo Osanna, dyrektor Parku Archeologicznego Pompeje, odkryty fresk w przepiękny sposób przedstawia rzeczywisty wygląd ulicznego straganu z jedzeniem w Pompejach, jednego z wielu takich miejsc, gdzie sprzedawano proste i ciepłe posiłki dla uboższych mieszkańców miasta, których domostwa nie były wyposażone w pełnowymiarowe kuchnie.

Według szacunków naukowców w Pompejach przed zagładą miasta w 79 roku mogło funkcjonować ok. 150 termopoliów.

Prace wykopaliskowe w Rejonie V Pompejów doprowadziły przez ostatnie 3 miesiące do odkrycia innych fresków, w tym fresku przedstawiającego Narcyza podziwiającego własne odbicie w lustrze wody, a także szkielety 5 osób - dwóch kobiet i trojga dzieci – stłoczonych w jednym z pomieszczeń willi zasypanej popiołem wulkanicznym w wyniku erupcji wulkanu Wezuwiusz.

Pompeje zostały w 1997 roku wpisane jako obiekt na listę światowego dziedzictwa UNESCO. (PAP)

jot/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023