W ruinach Pompejów we Włoszech archeolodzy odkryli dobrze zachowany fresk przedstawiający „thermopolium” - uliczny stragan z ciepłym jedzeniem, pełniący funkcję dzisiejszego baru przekąskowego – informuje serwis internetowy The Guardian.
Odkrycia dokonano w ruinach jednej z budowli znajdujących się w północno-wschodniej części rzymskiego miasta, w Rejonie V Pompejów. Rejon V - obszar o powierzchni 22 hektarów - jest niedostępny dla zwiedzających. Archeolodzy wciąż prowadzą tam prace wykopaliskowe i odsłaniają nierozpoznane wcześniej części Pompejów.
Jak poinformował Massimo Osanna, dyrektor Parku Archeologicznego Pompeje, odkryty fresk w przepiękny sposób przedstawia rzeczywisty wygląd ulicznego straganu z jedzeniem w Pompejach, jednego z wielu takich miejsc, gdzie sprzedawano proste i ciepłe posiłki dla uboższych mieszkańców miasta, których domostwa nie były wyposażone w pełnowymiarowe kuchnie.
Według szacunków naukowców w Pompejach przed zagładą miasta w 79 roku mogło funkcjonować ok. 150 termopoliów.
Prace wykopaliskowe w Rejonie V Pompejów doprowadziły przez ostatnie 3 miesiące do odkrycia innych fresków, w tym fresku przedstawiającego Narcyza podziwiającego własne odbicie w lustrze wody, a także szkielety 5 osób - dwóch kobiet i trojga dzieci – stłoczonych w jednym z pomieszczeń willi zasypanej popiołem wulkanicznym w wyniku erupcji wulkanu Wezuwiusz.
Pompeje zostały w 1997 roku wpisane jako obiekt na listę światowego dziedzictwa UNESCO. (PAP)
jot/ zan/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.