Ministerstwo Edukacji i Nauki

16.05.2022
PL EN
20.03.2019 aktualizacja 20.03.2019

W PE z inicjatywy Poręby premiera filmu o Łukasiewiczu i przemyśle naftowym

Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce znajduje się na terenie kopalni w Bóbrce - najstarszego zakładu wydobywającego ropę naftową na świecie  Nz. portret I. Łukasiewicza . Fot. PAP/Paweł Pawłowski 11.09.2011 Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce znajduje się na terenie kopalni w Bóbrce - najstarszego zakładu wydobywającego ropę naftową na świecie Nz. portret I. Łukasiewicza . Fot. PAP/Paweł Pawłowski 11.09.2011

W Parlamencie Europejskim w Brukseli z inicjatywy europosła Tomasza Poręby (PiS) odbyła się europejska prapremiera filmu „Łukasiewicz - nafciarz romantyk”. Film opowiada o życiu i działalności wynalazczej, przemysłowej oraz społecznej Ignacego Łukasiewicza.

Poręba podkreśla, że dzięki Łukasiewiczowi historia światowego przemysłu naftowego zaczęła się na Podkarpaciu. „Cieszę się, że w Parlamencie Europejskim mogliśmy przybliżyć sylwetkę tego wybitnego Polaka. Wizjonera, który z podkarpackiej Bóbrki uczynił światową kolebkę przemysłu naftowego” - powiedział europoseł.

Inspiracją do powstania filmu była zbliżająca się 200. rocznica jego urodzin przypadająca na 2022 rok oraz 165. rocznica wynalezienia lampy naftowej.

Film o twórcy przemysłu naftowego pokazuje go nie tylko jako wielkiego Polaka, ale również jako przykład do naśladowania dla dzisiejszych przedsiębiorców, przykład pomysłowości, wytrwałości, pracowitości, ale także społecznej odpowiedzialności i uczciwości.

„Postać Ignacego Łukasiewicza wydaje się być ogólnie znana. Pierwsze skojarzenie - twórca pierwszej na świecie lampy naftowej. Tymczasem ten niezwykły człowiek obdarzony niegasnącą energią, wizjoner zarówno w dziedzinie nauki, jak i życia społecznego, filantrop i patriota miał do zaoferowania dużo więcej. Cieszę się, że jako poseł do Parlamentu Europejskiego mogłem przyczynić się do powstania filmu, który nie tylko opowiada o kolebce przemysłu naftowego w Bóbrce na Podkarpaciu, gdzie powstała pierwsza na świecie kopalnia ropy naftowej, ale poprzez osobę Ignacego Łukasiewicza promuje cechy tak bliskie Europie jak pracowitość, sprawiedliwość, dobroczynność i patriotyzm” - powiedział we wtorek Tomasz Poręba.

Producentem filmu jest Bogdan Miszczak i Telewizja Obiektyw. „Ignacy Łukasiewicz to fascynująca postać, a tak mało znana szerszej publiczności” - powiedział Bogdan Miszczak. „To nie tylko wynalazca lampy, a przede wszystkim twórca światowego przemysłu naftowego. Wybitna osobowość, wizjoner, patriota, społecznik” – dodał.

Reżyserem filmu jest Maciej Wójcik. Scenariusz napisał Łukasz Walczak. W rolę Ignacego Łukasiewicza wcielił się Mariusz Bonaszewski, znany aktor teatralny i filmowy. W pozostałych rolach wystąpili m.in.: Artur Dziurman, Łukasz Konopka, Peter Lucas, Dagny Cipora, Mateusz Mikoś oraz Kamil Dobrowolski.

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)

luo/ ndz/ mc/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022