Ministerstwo Edukacji i Nauki

16.05.2022
PL EN
19.03.2019 aktualizacja 19.03.2019

Samoloty dla studentów PWSZ w Chełmie

Depułtycze Królewskie, 18.03.2019. Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin (3P), rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie dr hab. inż. Arkadiusz Tofil (4P) oraz wicemarszałek Sejmu, rzecznik prasowy PiS Beata Mazurek (2P) podczas uroczystego przekazania nowo zakupionych samolotów do praktycznego szkolenia studentów w PWSZ w Chełmie, 18 bm. PAP/Wojciech Pacewicz Depułtycze Królewskie, 18.03.2019. Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin (3P), rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie dr hab. inż. Arkadiusz Tofil (4P) oraz wicemarszałek Sejmu, rzecznik prasowy PiS Beata Mazurek (2P) podczas uroczystego przekazania nowo zakupionych samolotów do praktycznego szkolenia studentów w PWSZ w Chełmie, 18 bm. PAP/Wojciech Pacewicz

Trzy statki powietrzne polskiej konstrukcji - AT3 Serii R100. przekazał w poniedziałek szef resortu nauki Jarosław Gowin studentom Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie. Samoloty zostały zakupione dzięki wsparciu finansowemu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Jak poinformowało w komunikacie MNiSW, samoloty będą wykorzystywane w procesie szkolenia 150 studentów objętych ścieżką kształcenia Pilotaż. Dzięki nowym maszynom flota chełmskiej uczelni zwiększy się do 9 samolotów. Wicepremier Jarosław Gowin podkreślił, że Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Chełmie konsekwentnie buduje markę jednego z najlepszych w Polsce ośrodków kształcenia pilotażu cywilnego. Zakup trzech nowoczesnych samolotów szkoleniowych pozwoli kształcić studentów na sprzęcie najwyższej jakości.

Samoloty AT3 R100 to jednosilnikowe, dwumiejscowe samoloty szkoleniowo-treningowe i turystyczne. Trzy przekazane w poniedziałek maszyny w Centrum Lotniczym Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie (Lubelskie) będą służyły do szkolenia przyszłych pilotów.

PWSZ w Chełmie to jeden z trzech ośrodków akademickich w Polsce, który kształci pilotów cywilnych. Obecnie na kierunkach lotniczych - pilotaż samolotowy, pilotaż śmigłowcowy, mechanika lotnicza – studiuje tu w sumie blisko 200 osób.

Uczelnia dysponuje własnym Akademickim Portem Lotniczym, gdzie studenci zdobywają doświadczenie i doskonalą umiejętności lotnicze. Obecnie na lotnisku w Depułtyczach Królewskich, przy Centrum Lotniczym PWSZ w Chełmie trwa budowa betonowego pasa startowego, który umożliwi wykonywanie wszystkich operacji lotniczych, także podczas niekorzystnych warunków pogodowych. Inwestycja ta ma przyczynić się do rozwoju działalności uczelni (m.in. umożliwi przeprowadzanie remontów i napraw samolotów) oraz podwojenia liczby studentów na kierunkach lotniczych. Zakończenie budowy pasa przewidziane jest na rok 2021.

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przekazało na zakup maszyn lotniczych i budowę pasa startowego odpowiednio 2 mln zł oraz ponad 16 mln zł.

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Chełmie to publiczna uczelnia zawodowa, która istnieje od 2001 r. Obecnie w oferuje kształcenie na 10 kierunkach - technicznych, humanistycznych, medycznych oraz rolniczych.

PAP – Nauka w Polsce, Renata Chrzanowska

ren/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022