Rektor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu zdecyduje o
ewentualnym odwołaniu prof. Andrzeja Kusa z funkcji dyrektora
Centrum Astronomii po przegłosowaniu wniosku o wotum zaufania dla
naukowca przez rady centrum i jego macierzystego wydziału.
"W czwartek rektor spotkał się w sprawie prof. Kusa z dziekanem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej i radą Centrum Astronomii, która poinformowała, że 4 grudnia chce przegłosować wniosek o wotum zaufania dla dyrektora, a następnie wnieść o to samo do rady wydziału" - powiedział PAP rzecznik UMK dr Marcin Czyżniewski.
"W tej sytuacji rektor nie podejmie decyzji co do przyszłości prof. Kusa, zanim w jego sprawie nie wypowiedzą się jego przełożeni i współpracownicy" - wyjaśnił rzecznik.
Czyżniewski podkreślił, że w grę wchodzi jedynie odwołanie prof. Kusa z funkcji dyrektora Centrum Astronomii, a nie zwolnienie z uniwersytetu w ogóle, ze względu na brak podstaw prawnych. Jest to inna sytuacja - zaznaczył rzecznik - niż innego byłego agenta SB, prof. Aleksandra Wolszczana, który podał się do dymisji i została ona przyjęta.
Z dokumentów IPN wynika, że prof. Kus, noszący pseudonim "Orion", donosił na przełożonych i kolegów astronomów od 1972 do 1989 r. Naukowiec spotkał się z oficerami SB 81 razy.
Naukowiec nie pisał raportów osobiście, a jedynie podpisywał notatki ze spotkań sporządzane przez funkcjonariuszy. Wiele rozmów utrwalonych przez esbeków dotyczyło charakterystyk pracowników UMK, przełożonych i kolegów naukowca z UMK i PAN. Zachowały się także dwa pokwitowania przyjęcia gotówki i notatki o wręczonym dwukrotnie w podarunku przez SB alkoholu.
Po wyjściu na jaw współpracy prof. Kusa z bezpieką, wielu pracowników i studentów stanęło po jego stronie. Studenci w specjalnym oświadczeniu wyrazili zrozumienie i zapewnili o pełnym zaufaniu do naukowca.
Ostatnio w mediach pojawiły się informacje, że oprócz profesorów Wolszczana i Kusa agentami SB byli dwaj inni toruńscy astronomowie - nestor radioastronomii prof. Stanisław Gorgolewski i prof. Andrzej Strobel. RAU
PAP - Nauka w Polsce
bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.