Uczelnie i instytucje

Uniwersytet Warszawski w sojuszu 4EU+ ubiega się o status Uniwersytetu Europejskiego

Fot. PAP/Wojciech Pacewicz 19.08.2011
Fot. PAP/Wojciech Pacewicz 19.08.2011

Sojusz 4EU+, do którego należy Uniwersytet Warszawski i pięć innych europejskich uczelni badawczych, złożył w czwartek wniosek w pilotażowym konkursie Komisji Europejskiej „European Universities” finansowanym z programu Erasmus+.

Inicjatywa jest związana z propozycją prezydenta Francji Emmanuela Macrona, aby utworzyć do 2024 roku 20 międzynarodowych sieci uczelni (European Universities). Uniwersytety Europejskie mają zacząć działać już od najbliższego roku akademickiego. Każda sieć, która wygra w unijnym konkursie, może liczyć na 5 mln euro. Za pieniądze te przez trzy lata będzie mogła zacieśnić współpracę oraz umożliwić studentom w ramach jednego toku studiów korzystanie z oferty uczelni tworzących konsorcjum i łączenie studiów w kilku unijnych krajach.

Na aplikacje uniwersytetów Komisja Europejska czekała do 28 lutego br. Do konkursu zgłosił się sojusz 4EU+. W jego imieniu wniosek złożył Uniwersytet Sorboński.

Do tego sojuszu należą Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Sorboński, Uniwersytet w Heidelbergu i Uniwersytet Karola w Pradze (od marca 2018 roku) oraz Uniwersytet Kopenhaski i Uniwersytet w Mediolanie (od października 2018 roku).

Hasło sojuszu 4EU+ to: „Sześciu partnerów, trzy wyzwania, jedna wizja”. W misji sojuszu podkreślono odpowiedzialność uczelni za poszukiwanie rozwiązań globalnych wyzwań m.in. nierówności społecznych, zmian klimatu czy wzrostu liczby fake newsów. Uczelnie zamierzają prowadzić wspólne badania, wspólnie kształcić studentów, tworzyć inicjatywy związane z innowacyjnością, transferem technologii i społeczną odpowiedzialnością uczelni. Wyzwania stojące przed partnerami sojuszu to zwiększenie mobilności, która będzie miała znaczenie dla wszystkich uczelni; pogłębienie integracji i zwiększenie równowagi na poziomie europejskim; ustanowienie wspólnych ram dla kształcenia - poinformowała uczelnia w przesłanej PAP informacji.

"Od podpisania w marcu 2018 deklaracji dotyczącej stworzenia European University Alliance 4EU uczelnie zorganizowały szereg spotkań, w których uczestniczyli naukowcy, pracownicy administracji i przedstawiciele władz uczelni. Spotkania rektorów i prorektorów uczelni 4EU+ odbywały się rotacyjnie na każdej z uczelni partnerskich. Odbyły się cztery tematyczne warsztaty dla naukowców. Powstały grupy robocze, m.in. grupa ds. edukacyjnych, PR i mobilności. Współpraca objęła również uczelniane ośrodki transferu technologii i biblioteki. Deklarację kooperacji podpisały również uczelniane chóry" – wymienia Diana Pustuła, kierownik uniwersyteckiego Biura Międzynarodowych Programów Badawczych koordynującego prace związane z uczestnictwem UW w konsorcjum 4EU+.

Jak mówił kilka dni temu w rozmowie z PAP wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Piotr Dardziński, o dofinansowanie w konkursie KE będą się ubiegać trzy polskie uczelnie. Oprócz Uniwersytetu Warszawskiego są to: Uniwersytet Jagielloński oraz Uniwersytet Gdański.

UG weszło w skład konsorcjum "European University of the Seas”. Związek ten tworzą też: Universidad de Cádiz (Hiszpania), Sveučilište u Splitu (Chorwacja), Université de Bretagne Occidentale (Francja), Christian-Albrechts-Universität zu Kiel (Niemcy) oraz L-Università ta` Malta (Malta).

UJ stał się częścią związku UNA Europa. Tworzy go siedem uczelni: Katolicki Uniwersytet Lowański (Belgia); Université Paris 1 (Francja); Uniwersytet Complutense w Madrycie (Hiszpania), Wolny Uniwersytet Berliński (Niemcy), Uniwersytet Edynburski (W. Brytania), Uniwersytet Boloński (Włochy) i Uniwersytet Jagielloński.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ lt/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Standerski: rząd podjął decyzję o przeznaczeniu 69,6 mln zł na budowę Fabryki AI

  • 22.03.2024. Wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Marek Gzik. PAP/Leszek Szymański

    Gzik: atrakcyjne dla nauki będą zdrowie, odnawialne źródła energii i obronność

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera