W niskich temperaturach syberyjski miskant jest najlepszym źródłem biomasy

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Miskanty to popularne, wytrzymałe rośliny energetyczne, uprawiane w klimacie umiarkowanym. Nowo odkryte na Syberii okazy przeprowadzają proces fotosyntezy w chłodzie nawet o 100 proc. skuteczniej, niż ulubieniec przemysłu miskant olbrzymi (Miscanthus x giganteus).

Fotosynteza napędza plony, ale w chłodzie proces zamieniania energii słonecznej w biomasę jest mocno ograniczony. Jak oceniają naukowcy na łamach "GCB Bioenergy", znalezione na Syberii okazy miskanta - rośliny z rodziny wiechlinowatych - wydają się radzić sobie z tym problemem, przewyższając nawet najbardziej wydajne rośliny.

"Miskanty pozostają w gruncie cały rok, a na wiosnę odrastają z podziemnych kłączy i produkują biomasę, którą można zamienić na energię. Ale żeby przeżyć, muszą wytrzymać szeroką skalę warunków pogodowych, w tym temperatur od -15 do 0 st. Celsjusza" - mówi Stephen Long z Carl R. Woese Institute for Genomic Biology na University of Illinois.

Obecnie najlepszą rośliną na potrzeby produkcji bioenergii jest Miscanthus x giganteus "Illinois", stanowiący klon mieszańca miskanta cukrowego (Miscanthus sacchariflorus) i chińskiego (Miscanthus sinensis), która produkuje o 59 proc. więcej biomasy, niż kukurydza, i jest w stanie przetrwać w niesprzyjających warunkach. Niestety nie da się wyprowadzić z niego nowych odmian.

Dlatego naukowcy z Illinois, amerykańskiego Ministerstwa Rolnictwa i rosyjskiego N.I. Vavilov Research Institute of Plant Industry (VIR) wybrali się do wschodniej Syberii, najzimniejszego obszaru występowania miskanta, żeby odszukać populacje rośliny M. sacchariflorus, które można by wykorzystać do wyhodowania ulepszonego M. x giganteus.

"M. x giganteus jest znany z wyjątkowej fotosyntetycznej odporności na zimno w porównaniu z innymi gatunkami, jak np. kukurydza" – zauważa pierwszy autor badania Charles Pignon z University of Illinois. - "Jesteśmy podekscytowani znalezieniem innych roślin, które radzą sobie jeszcze lepiej w niskich temperaturach".

Niektóre okazy z Syberii przeprowadzały proces fotosyntezy o 100 proc. efektywniej, niż miskant olbrzymi.

Naukowcy pracują obecnie nad skrzyżowaniem tych wysoce tolerancyjnych roślin z innymi odmianami miskanta, aby stworzyć nową hybrydę, która będzie bardziej efektywna, produktywna i odporna w uprawie. Jak zapowiadają, ich finalnym celem jest dostarczenie konsumentom pewnego źródła energii pochodzenia roślinnego. (PAP)

mrt/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Nietypowa planeta okrąża dwie gwiazdy na prostopadłej orbicie

  • Fot. Adobe Stock

    Chiny/ Inżynier misji Chang'e 8: z Rosjanami rozważamy umieszczenie reaktora jądrowego na Księżycu

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera