Wysoki poziom cholesterolu ma związek z podwyższonym ryzykiem rozwoju stwardnienia zanikowego bocznego (ALS) - wynika z badań opublikowanych w "Annals of Neurology".
Naukowcy z Queen Mary University of London we współpracy z Narodowymi Instytutami Zdrowia w USA przeanalizowali dane genetyczne dotyczące blisko 25 mln osób (w tym ponad 337 osób zarejestrowanych w bazie UK Biobank) pod kątem czynników ryzyka ALS.
Choć bazy danych nie zawierały informacji na temat poziomu cholesterolu u poszczególnych osób, naukowcy przeanalizowali markery genetyczne związane z podwyższonym poziomem cholesterolu LDL. Pod uwagę wzięto także markery związane m.in. z paleniem papierosów i aktywnością fizyczną, jednak nie miały one silnego wpływu na wzrost ryzyka choroby.
Stwardnienie zanikowe boczne to nieuleczalna choroba neurodegeneracyjna, prowadząca do uszkodzenia neuronu ruchowego, a w konsekwencji do zgonu.
"Rezultaty tych badań sugerują, że leki obniżające poziom cholesterolu, takie jak statyny, mogą zmniejszać prawdopodobieństwo rozwoju ALS. Należy jednak potwierdzić to podczas badań klinicznych"- mówi dr Alastair Noyce z Queen Mary University of London.(PAP)
koc/ ekr/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.