
<p><strong>W 2000 roku w ogólnoświatowej terminologii naukowej pojawił się nowy termin „preservation science” opisujący programy badawcze, których celem jest ochrona nośników informacji, takich jak papier, klisze fotograficzne i filmowe, taśmy magnetyczne</strong>. W odniesieniu do programów ochrony dziedzictwa kultury, takich jak rzeźba, dzieła malarzy oraz zabytki architektury, inicjowanych przez chemików, sensowne wydaje się wydzielenie obszaru działań naukowych objętego wspólną nazwą chemii konserwatorskiej. Uważa tak prof. zw. dr hab. Andrzej Barański z Wydziału Chemii i Środowiskowego Laboratorium Analiz Fizykochemicznych i Badań Strukturalnych Uniwersytetu Jagiellońskiego.</p>
„Chemia dywersyfikuje się coraz bardziej i obok jej tradycyjnych dziedzin, chemii nieorganicznej i organicznej, pojawiły się chemia fizyczna, analityczna czy biochemia, a późniejszymi przykładami są chemia środowiskowa, sądowa, spożywcza, budowlana czy kliniczna” – zwraca uwagę prof. Barański.- „Wydaje się, że jest tylko kwestią czasu, kiedy nazwa chemia konserwatorska znajdzie pełne uznanie w Polsce.”
Według naukowca wizytówką tej gałęzi chemii są dokonania takie, jak monitoring podziemnego klimatu, a następnie zabezpieczenie rzeźb solnych w kopalni soli w Wieliczce przed niszczącym wpływem nasyconego wilgocią powietrza osiągnięte przez zespół prof. Romana Kozłowskiego z Instytutu Katalizy PAN w Krakowie. Innym przykładem jest uruchomienie w 2006 roku instalacji 'Bookkeeper' do masowego odkwaszania druków w Bibliotece Jagiellońskiej oraz w Bibliotece Narodowej w 2007 roku.
„Pasywnym działaniem w zakresie chemii konserwatorskiej jest optymalizacja warunków przechowywanie ochranianych obiektów, a działaniem aktywnym zabiegi renowacyjne – wyjaśnia prof. Barański z UJ. – Oba te typy działań wymagają podbudowy naukowej.”
Aktualnie osiągnięcia z tego obszaru nauk chemicznych prezentowane są głównie podczas warsztatów, konferencji i specjalistycznych studiów podyplomowych. Według naukowca z UJ, warto nauczanie chemii konserwatorskiej realizować w zaawansowanej fazie studiów magisterskich z zakresu chemii lub na poziomie studiów doktoranckich. Rekrutacja na studia podyplomowe mogłaby być prowadzona wśród absolwentów chemii, fizyki oraz innych nauk ścisłych lub absolwentów kierunków konserwatorskich.
„Chemia konserwatorska to typowa interdyscyplinarna nauka stosowana, której twórcami są przyrodnicy, technolodzy, humaniści, konserwatorzy oraz znawczy sztuk pięknych – podkreśla prof. Barański. – Studia z zakresu chemii konserwatorskiej nauczą ich współpracy ze specjalistami reprezentującymi inne dziedziny.” MWE
PAP – Nauka w Polsce
bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.