
<p>„Są bitwy, które przechodzą do historii odciskają piętno na dziejach wojen i kampanii, stając się z biegiem czasu legendą. Niewątpliwie należy do nich szarża Pierwszego Pułku Szwoleżerów Gwardii Cesarskiej pod Somosierrą 30 listopada 1808” – mówi dr Zbigniew Dunin–Wilczyński, kurator wystawy <strong>„Somosierra 1808r. – 2008 r.”</strong> Ekspozycja prezentowana jest od 11 listopada w Muzeum Wojska Polskiego. </p>
"Wystawa jest dokumentem, zapisem przebiegu bitwy, a jednocześnie wyborem najcenniejszych pamiątek i obrazów poświęconych szarży pod Somosierrą, uzupełnionych dla stworzenia klimatu tamtych czasów wizerunkami szwoleżerów" – mówi Dunin-Wilczyński.
Wśród prezentowanych zbiorów, na szczególna uwagę zasługują: płótno Horacego Verneta "Po bitwie pod Somosierrą", rytowana przez Rene Rollet'a "Somosierra" wg Hipolita Bellange oraz bezimienna akwatinta kolorowana w epoce, pastisz "Bitwa pod Somosierrą" z lat dwudziestych XIX wieku. Obok malarstwa i grafik zaprezentowane są pamiątki osobiste uczestników bitwy oraz mundury i broń Szwoleżerów Gwardii Cesarskiej.
To zwycięstwo tak nielicznych nad armią, na wiele lat trafiło do podręczników strategii kawalerii. Zwycięstwo na oczach Cesarza okryło chwał Pierwszy Pułk Szwoleżerów Gwardii Cesarskiej. Uczestnicy brawurowego ataku przeszli do historii.
„Właściwie od pierwszego dnia po bitwie starano się zminimalizować ogromną zasługę Polaków w zdobyciu Somosierry” – mówi Dunin–Wilczyński.
Podyktowany przez Napoleona, bądź kogoś z jego bliskiego otoczenia, w dniu 2 grudnia na przedmieściach Madrytu w San Martin "13 Biuletyn Armii Hiszpanii" informował - "... Nieprzyjaciel sądził, że nie można go pokonać na tej pozycji. Ufortyfikował przełęcz, którą Hiszpanie nazywają Puerto i umieścił tam 16 dział. Zaczęła się strzelanina i armatnia kanonada. Szarża, jaką generał Montbrun wykonał na czele polskich szwoleżerów, przesądziła losy bitwy. Była to szarża wspaniała, a pułk okrył się chwałą i wykazał, że godzien jest należeć do cesarskiej gwardii".
Czytamy także, że "... Major Segur, wachmistrz domu cesarskiego, szarżując pomiędzy Polakami otrzymał kilka ran, z których jedna jest dość groźna. ..."
"Gwoli wyjaśnienia – dodaje dr Dunin–Wilczyński - gen. Montbrun nie brał udziału w szarży przebywając w tym czasie u boku Napoleona".
Najtrafniej ocenił znaczenie Somosierry w naszych dziejach brytyjski historyk Robert Mc Nair, podsumowując: "że miała ona wielki wpływ na cały naród w okresie kiedy Polska wracała na nowo do życia."
Wystawę zwiedzać będzie można do 30 marca 2009 roku. ESZ
PAP - Nauka w Polsce
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.