Niedobór cynku może podnosić ciśnienie | Nauka w Polsce

Niedobór cynku może podnosić ciśnienie

Źródło: Fotolia

Niższy od normalnego poziom cynku w organizmie może ograniczać wydalanie sodu przez nerki i w rezultacie sprzyjać nadciśnieniu - informuje pismo „American Journal of Physiology-Renal Physiology”.

Niedobór cynku często występuje u osób cierpiących na choroby przewlekłe, takie jak cukrzyca typu 2 i przewlekła choroba nerek. Osoby z niskim poziomem cynku są również bardziej narażone na nadciśnienie.

Sposób, w jaki nerki wydalają sód z moczem lub reabsorbują go - szczególnie poprzez szlak zwany kotransporterem chlorku sodu (NCC) - odgrywa rolę w kontrolowaniu ciśnienia krwi. Zwykle im mniej sodu wydalanego z moczem, tym wyższe ciśnienie krwi. Ostatnie badania sugerują, że cynk może wpływać na białka, które z kolei regulują NCC.

Zespół dr Clintorii R. Williams z Wright State University oraz dr Monishy Mistry z Emory University przeprowadził badania na myszach. Naukowcy porównali samce myszy z niedoborem cynku ze zdrową grupą kontrolną z normalnym poziomem cynku. U myszy z niedoborem cynku spadło wydalanie sodu z moczem i rozwinęło się wysokie ciśnienie krwi. Podobne zmiany nie wystąpiły w grupie kontrolnej.

Niewielką grupę myszy z niedoborem cynku karmiono dietą bogatą w ten mikroelement. Gdy jego poziom powrócił do normalnych wartości, ciśnienie krwi zaczęło spadać, a poziom sodu w moczu wzrósł.

„Te istotne odkrycia pokazują, że wzmożona resorpcja nerkowa sodu odgrywa kluczową rolę w nadciśnieniu wywołanym niedoborem cynku" - napisali autorzy badania. "Zrozumienie specyficznych mechanizmów, dzięki którym niedobór cynku przyczynia się do rozregulowania ciśnienia krwi może mieć istotny wpływ na leczenie nadciśnienia w chronicznych schorzeniach" – dodali. (PAP)

Autor: Paweł Wernicki

pmw/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Chile/ Rozpoczęło pracę najwyżej położone obserwatorium astronomiczne

  • Voyager 1 znowu nadaje poprawnie

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera