Ministerstwo Edukacji i Nauki

28.05.2022
PL EN
23.01.2019 aktualizacja 23.01.2019

Raport MIT: są sposoby na obniżenie wysokich kosztów budowy atomu

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Głównym problemem współczesnej energetyki jądrowej są koszty towarzyszące budowie; są sposoby na ich obniżenie, ale potrzebna jest do tego pomoc rządu - wynika z przedstawionego we wtorek raportu Massachusetts Institute of Technology o przyszłości atomu.

Prezentując raport prof. Jacopo Buongiorno z MIT podkreślił, że badania jednoznacznie wskazują, że energia jądrowa musi znaleźć się wśród przyszłych źródeł energii, jeśli dążymy do szybkiej dekarbonizacji. Przypomniał, że do 2040 r. globalne zużycie energii elektrycznej wzrośnie o 45 proc., a trendami będzie elektryfikacja transportu i przemysłu.

Buongiorno wymienił jednocześnie dwa warunki, które muszą być spełnione dla zapewnienia przyszłości atomu: przemysł musi w końcu zacząć budować elektrownie jądrowe w terminie i budżecie. Natomiast rządy muszą zacząć jednakowo traktować wszystkie zeroemisyjne źródła energii, podczas gdy dziś mamy dyskryminację atomu względem OZE.

Buongiorno wskazał na dane w raporcie, z których jasno wynika, że emisyjność energetyki jest bardzo silnie skorelowana z obecnością atomu i hydroenergetyki. Kraje, które inwestują bardzo dużo w OZE, dalej mają wysoką emisję, jeśli nie mają atomu i hydroenergetyki - podkreślił. Same OZE, typu wiatr i słońce nie są w stanie głęboko zdekarbonizować energetyki - ocenił. Z wyliczeń MIT wynika m.in., że koszty takiej dekarbonizacji bardzo gwałtownie rosną wraz ze spadkiem emisyjności, jeśli dany kraj nie korzysta z energii jądrowej.

Autorzy raportu wskazują na wysoką różnicę kosztów budowy nowych elektrowni jądrowych w Azji oraz w UE i USA. Technologia jest ta sama, dlaczego w jednym miejscu nie ma opóźnień i przekroczeń kosztów, a w drugim są - pytał Buongiorno. Z badań MIT wynika, że decydująca jest 25-letnia przerwa w budowie nowych elektrowni w UE i USA, podczas gdy w Azji budowano je bez przerwy.

W raporcie podkreśla się, że około połowy kosztów budowy to przygotowanie miejsca i wznoszenie betonowych konstrukcji. Opóźnienia nie mają nic wspólnego z technologią jądrową - zaznaczył Buongiorno. Nie potrzebujemy nowych typów reaktorów, tylko nowych sposobów budowy - mówił. Jako możliwe kierunki redukcji tych kosztów raport wskazuje maksymalną standaryzację projektów, nowe technologie betonowania, modułowość konstrukcji. „To naszym zdaniem może zredukować koszty kapitału o 20-50 proc.” - ocenił Buongiorno.

Odnosząc się do potencjalnych działań rządu i zapewnienia równych szans technologiom zeroemisyjnym Buongiorno podkreślił, że najlepszą metodą, chociaż politycznie trudną, jest podatek węglowy. „Nie emitujesz, nie płacisz. Wszyscy są równi” - podkreślił.(PAP)

wkr/ je/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022