Jedzenie jajek może obniżać ryzyko cukrzycy typu 2

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Pewne składniki jaj mogą przyczyniać się do obniżenia ryzyka cukrzycy typu 2 - wynika z badania, które publikuje pismo “Molecular Nutrition and Food Research”.

Jaja należą do tych składników diety, które budzą najwięcej kontrowersji. W przeszłości odradzano częste ich spożywanie, głównie ze względu na to, że są źródłem cholesterolu. Z drugiej strony jaja są też bogate w bardzo wiele bioaktywnych składników, które mogą mieć korzystny wpływ na zdrowie. Dlatego obecnie zalecenia na temat jedzenia jajek są mniej restrykcyjne.

Wcześniejsze fińskie badanie pt. Kuopio Ischaemic Heart Disease Risk Factor Study (KIHD) wykazało, że mężczyźni jedzący średnio jedno jajko dziennie mają niższe ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2, niż panowie, którzy rzadziej sięgają po jaja.

"Celem naszej najnowszej pracy było zbadanie, jakie składniki jaj mogą potencjalnie odpowiadać za tę zależność, z użyciem tzw. niecelowanej analizy metabolomicznej, techniki, która pozwala na analizę szerokiej gamy chemikaliów w próbce" – tłumaczy kierująca badaniem Stefania Noerman z Uniwersytetu Wschodniej Finlandii w Kuopio.

Jej zespół przeanalizował skład 239 próbek surowicy krwi pobranych od mężczyzn uczestniczących w badaniu KIHD. Do grupy jedzącej dużo jaj zaliczono panów, którzy spożywali co najmniej jedno jajko dziennie. Stan zdrowia badanych śledzono średnio przez nieco ponad 19 lat.

Badacze zaobserwowali różnice w składzie chemicznym próbek pochodzących od mężczyzn jedzących dużo jaj, bądź od mężczyzn jedzących ich mniej. W przypadku niektórych chemikaliów różnice te pokrywały się z tymi, jakie odnotowano między badanymi, który zachorowali na cukrzycę typu 2 lub pozostali zdrowi. Na przykład, pewne związki lipidowe pochodzące z jaj powiązano w analizie z niższym ryzykiem cukrzycy typu 2.

Zdaniem naukowców wyniki te wskazują, jakie metabolity związane z regularnym spożywaniem jaj mogą przyczyniać się do obniżenia ryzyka cukrzycy typu 2.

"Chociaż za wcześnie jest na wyciąganie jakichkolwiek wiążących wniosków, mamy teraz pewne wskazówki na temat składników związanych ze spożyciem jaj, które mogą modyfikować ryzyko cukrzycy typu 2” – skomentowała Noerman. Jej zdaniem dalsze szczegółowe analizy - zarówno na hodowlach komórkowych, jak i badania interwencyjne na pacjentach - z wykorzystaniem nowoczesnych technik, jak metabolomika, są niezbędne, aby lepiej zrozumieć wpływ jedzenia jaj na fizjologię i metabolizm. (PAP)

jjj/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    UNICEF: w ciągu ostatnich 50 lat szczepionki uratowały życie ponad 150 mln osób

  • Fot. Adobe Stock

    Kosmicznemu Teleskopowi Hubble'a stuknęło 35 lat

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera