Za jedzenie mózg nagradza dwa razy

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Podczas posiłku mózg dwukrotnie uwalnia dopaminę – hormon przyjemności – raz w trakcie przyjmowania pokarmu i drugi raz w momencie, gdy jedzenie trafia do żołądka – czytamy na łamach „Cell Metabolism”.

Naukowcy z Instytutu Maxa Plancka (Niemcy) wykazali, że jedzenie to dla człowieka podwójna doza przyjemności. Jej odczuwanie wiąże się z obecnością neuroprzekaźnika o nazwie dopamina, którego stężenie rośnie w rejonie układu nagrody oraz obszarze odpowiedzialnym za przetwarzanie informacji sensorycznych podczas spożywania posiłku, a także nieco później w częściach mieszczących wyższe funkcje poznawcze w mózgu.

W badaniu uczestniczyło 12 ochotników. Spożywali oni koktajl mleczny lub bezsmakowy roztwór, tymczasem badacze zbierali informacje na temat funkcjonowania ich mózgów za pomocą obrazowania PET (emisyjna tomografia pozytonowa).

Co ciekawe, u osób, które odczuwały większy apetyt na koktajl, zaobserwowano silniejszy wzrost stężenia dopaminy w trakcie jego spożywania. Znaczący wzrost poziomu dopaminy na początku posiłku wiązał się jednak z mniejszym zastrzykiem tego hormonu w późniejszym czasie.

Może to tłumaczyć, dlaczego mamy skłonność do przejadania się ulubionymi potrawami. Początkowa przyjemność, którą czerpiemy z ich spożywania jest tak duża, że nie starcza jej na późniejsze procesy, a my „kontynuujemy jedzenie dopóki nie zostanie uwolniona odpowiednia dawka dopaminy” – zaznacza Heiko Backes, jeden z autorów badania (https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1550413118307435?via%3Dihub). (PAP)

ooo/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Planeta wielkości Ziemi odkryta wokół małej zimnej gwiazdy

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy zbadali interakcję papugi z tabletem

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera