
Badając występujące u ryb otolity można określić stopień zanieczyszczenia środowiska naturalnego popiołem, z elektrowni węglowych – informuje pismo „Environmental Science & Technology Letters”
Mające wielość od 1 mm do 3 cm i podobne do kamyczków otolity ryb zawierają węglan wapnia oraz białko - otolinę. Mieszczą się w narządach równoważno-słuchowych (błędnikach błoniastych). W każdym - prawym i lewym - błędniku występują po trzy otolity: strzałka (sagitta), gwiazdka (asteriscus) i kamyczek (lapillus). Otolity pełnią ważną funkcję w utrzymaniu równowagi oraz określaniu położenia źródła dźwięku. Badając ich fizyczne i chemiczne właściwości, naukowcy mogą określić na przykład wiek ryby, środowisko, w którym wykluła się z ikry czy przebyte migracje.
Dr Jessica Brandt z Duke`s Nicholas School badając otolity ryb (bassów wielkogębowych) wykazała, że na podstawie proporcji izotopów strontu można ocenić stopień zanieczyszczenia jezior popiołem emitowanym przez elektrownie węglowe. Uzyskane wyniki odpowiadały proporcjom izotopów strontu w osadach dennych Mayo Lake oraz Sutton Lake - dwóch jezior w Północnej Karolinie. Do obu jezior odprowadzano wodę z osadników systemu usuwania popiołu elektrowni węglowych, a także wodę z sytemu chłodzenia. W przypadku Sutton Lake podczas niedawnego huraganu Florence doszło do znacznego wycieku zawierającej popiół wody ze składowiska.
Zdaniem autorów badanie otolitów powinno ułatwić ocenę wpływu popiołu węglowego na środowisko i organizmy żywe, dając obraz w dłuższym czasie. Badania próbek wody z powierzchni jezior okazały się mniej miarodajne, ponieważ jej skład zmienia się szybciej, co pozwala określić tylko sytuację w danym momencie. (PAP)
Autor: Paweł Wernicki
pmw/ ekr/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.