Święto Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu

<strong>Po raz pierwszy w pełnej akademickiej gali Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu obchodzić będzie swoje święto,</strong> w tym roku połączone z nadaniem tytułu doktora honoris causa czeskiemu genetykowi zwierząt prof. Jozefowi Dvořákowi<strong>.</strong>

14 listopada dołączy on do grona 54 uczonych i mężów stanu, których uczelnia uhonorowała już tą godnością - informuje rzecznik prasowy uczelni Małgorzata Wanke-Jakubowska.

W programie uroczystości, która odbywa się w przeddzień obchodzonego środowisko akademickie Święta Nauki Wrocławskiej, przewidziano m.in.: wręczenie odznaczeń i wyróżnień, dorocznych nagród rektora oraz dokumentów patentowych i świadectw ochronnych.


Uczelnia prezentuje sylwetkę profesora Josefa Dvořáka. Jest on wybitnym specjalistą z zakresu genetyki biochemicznej i molekularnej zwierząt. Jego dorobek naukowy obejmuje 371 publikacji, w tym blisko 200 oryginalnych prac twórczych, dwa podręczniki akademickie i 13 skryptów. Jego prace cytowano ponad 900 razy. Profesor opisał genetyczną zmienność wielu białek i enzymów w populacjach zwierząt gospodarskich. Opracował metodę testowania genotypów świń w zakresie podatności na stres. Jest autorem trzech monografii o testowaniu genotypów zwierząt gospodarskich na poziomie DNA skierowanych bezpośrednio do hodowców i właścicieli zwierząt.

Jak zaznacza rzecznik Wanke-Jakubowska, w ramach współpracy naukowca z Uniwersytetem Przyrodniczym we Wrocławiu powstało wiele oryginalnych rozwiązań, których wyniki opublikowano w kilkudziesięciu pracach w czasopismach naukowych i materiałach konferencyjnych. Profesor Dvořák współpracował m.in. z profesorami Tadeuszem Szulcem, Andrzejem Filistowiczem i Stanisławem Jaskiem z wrocławskiego Wydziału Biologii i Hodowli Zwierząt.

Uroczystość wręczenia doktoratu h.c. i inne imprezy zorganizowane w ramach święta odbędą się w piątek, 14 listopada, o godz. 10.00 w Auli Jana Pawła II w Centrum Dydaktyczno-Naukowym przy pl. Grunwaldzkim 24 a we Wrocławiu.

PAP - Nauka w Polsce, Karolina Olszewska

bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. materiały prasowe UPP

    Ekspert: upał i susza zagrożeniem dla ptaków; każde źródło wody to szansa na ich przetrwanie

  • Źródło: materiały prasowe

    Klub Gaja: wiąz szypułkowy w Szydłowcu Drzewem Roku 2025

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera