Ministerstwo Edukacji i Nauki

18.05.2022
PL EN
11.12.2018 aktualizacja 11.12.2018

Wirus HIV sprzyja nowotworom

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Wskutek obecności wirusa HIV nowotwory mają lepsze warunki rozwoju także u tych zakażonych, którzy nie zachorowali na AIDS – informuje pismo „Nature Communications”.

Wiadomo, że chorzy na AIDS częściej chorują na nowotwory, ponieważ mają mniej limfocytów T, które zwalczałyby tę chorobę. Pozostawało natomiast zagadką, dlaczego nowotwory są częstsze również u zakażonych wirusem HIV bez AIDS i częściej niż niezakażeni umierają z ich powodu. Dzięki skutecznym terapiom przeciwwirusowym osoby zakażone żyją wirusem HIV coraz dłużej i jest ich coraz więcej, toteż problem nowotworów zyskuje na znaczeniu.

Według danych National Cancer Institute, w porównaniu z całą populacją u osób zakażonych wirusem HIV aż 500 razy częściej rozpoznawany jest na mięsak Kaposiego, 12 razy częściej chłoniaki nieziarnicze, a u kobiet - trzy razy częściej rak szyjki macicy. Ponadto zakażeni HIV częściej umierają na inne rodzaje nowotworów, w tym raka płuc oraz nowotwory głowy i szyi w porównaniu z niezakażonymi osobami mającymi te same nowotwory.

Jak wykazał zespół profesora Ge Jin z Case Western Reserve University, u osób zakażonych HIV limfocyty T uwalniają do krwi exosomy, otoczone błoną komórkową mikropęcherzyki, które nie powodują wprawdzie nowotworów, natomiast sprzyjają ich rozwojowi. Dlatego u zakażonych HIV nowotwory szybciej rosną i są bardziej agresywne. Badania przeprowadzono na komórkach pochodzących od 18 zakażonych HIV pacjentów z nowotworami głowy i szyi.

Być może w przyszłości uda się opracować sposób przeciwdziałania niepożądanemu działaniu exosomów. (PAP)

Autor: Paweł Wernicki

pmw/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022