Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy - stary młyn i tajniki nauki

Źródło: Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy
Źródło: Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy

W tym roku minęło już pięć lat odkąd Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy popularyzuje naukę w budynku dawnych Młynów Toruńskich. Jego oferta cieszy się nieustającą popularnością: centrum odwiedziło już ponad 417 tys. osób.

Toruńskie Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy jest finalistą w kategorii Instytucja w XIV edycji konkursu Popularyzator Nauki, organizowanego przez serwis Nauka w Polsce oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Siedzibą toruńskiego centrum nauki jest zaadaptowany budynek dawnych Młynów Toruńskich - wzniesiony w latach 80. XIX w. obiekt, który mieścił niegdyś jeden z największych na Pomorzu parowych młynów zbożowych. Choć pierwsze wydarzenia przygotowane przez pracowników centrum znalazły się w ofercie Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki jeszcze w kwietniu 2012 r., to jego działalność została oficjalnie zainaugurowana ponad 1,5 roku później, w listopadzie 2013 r. - wtedy właśnie otwarto ekspozycję w budynku Młynów Toruńskich.

Na 5 tys. metrach kwadratowych dawnego młyna mieszczą się przestrzenie, sale warsztatowe, pracownie i przestrzenie wspólne. Wizytówką Młyna Wiedzy jest liczące 33 metry długości Wahadło Foucaulta, widoczne przy wejściu do centrum i z każdej jego kondygnacji. Wahadło jest nie tylko najbardziej rozpoznawalnym elementem muzeum: stanowi również główny eksponat wystawy zatytułowanej "O obrotach", nawiązującej - rzecz jasna - do dzieła Mikołaja Kopernika.

"O Obrotach" to zresztą jedna z dziewięciu zorganizowanych dotychczas autorskich interaktywnych wystaw stworzonych przez pracowników Młyna Wiedzy. Poświęcone były one m.in. przyrodzie ("Rzeka", "Woda"), myśli i osiągnięciom ludzkości ("Idee") czy rozwijaniu myślenia abstrakcyjnego i pamięci ("...to takie proste!").

A dla kogo przeznaczona jest oferta toruńskiego centrum nauki? Jak zapewniają jego przedstawiciele - praktycznie dla każdego. Uczniowie mogą na przykład brać udział w warsztatach i laboratoriach uzupełniających program szkolny, zaś na całe rodziny czeka m.in. oferta warsztatów łączących nauki przyrodnicze, techniczne i humanistyczne z elementami sztuki.

Wieczorami natomiast, kilka razy do roku, odbywają się specjalne wieczory dla dorosłych. Zorganizowane dotychczas spotkania dotyczyły chociażby... kawy i wina. Ich uczestnicy mieli okazję wziąć udział w warsztatach na temat tych używek, ich rodzajów i sposobów przygotowywania - ale i porozmawiać z dietetykiem na temat ich wpływu na organizm ludzki.

Młyn Wiedzy poważnie podchodzi też do współpracy z nauczycielami: od 2012 r. organizuje dla nich konferencje na temat metod nauczania, nowych środków i pomocy edukacyjnych oraz pracy z uczniem o szczególnych potrzebach edukacyjnych. Część z uczestników tych konferencji pozostaje z toruńskim centrum związana, działając w klubie "Belferski Młynek".

"Dzięki Klubowi nauczyciele mogą wyjść z codzienności szkolnej i realizować własne projekty bez narzuconych ram podstawy programowej, tematyki i formy. Efekty ich pracy można zobaczyć na imprezach organizowanych przez centrum: Toruńskich Festiwalach Nauki i Sztuki, konferencjach, Toruńskiej Nocy Naukowców, imprezach tematycznych" - opowiadają przedstawiciele Młyna Wiedzy.

W centrum można również doedukować się na tematy zdrowotne. W 2017 odbył się cykl spotkań "Profilaktycznie o zdrowiu", w ramach którego torunianie mają możliwość uczestniczenia w spotkaniach z lekarzami różnych specjalności, m.in. z ginekologiem, okulistą czy z diabetologiem. Z kolei w październiku tego roku wystartowały "Medyczne środy" - cykl wykładów prezentowanych przez lekarzy specjalistów, pracowników ochrony zdrowia i naukowców z Collegium Medicum UMK w Toruniu.

Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy bierze również aktywny udział w organizacji i współorganizacji wydarzeń popularnonaukowych, takich jak: Toruński Festiwal Nauki i Sztuki, Bydgoski Festiwal Nauki czy Tydzień Mózgu w Toruniu.

Od momentu otwarcia Młyna Wiedzy w centrum zostały zorganizowane 42 wystawy, które odwiedziło łącznie ponad 417 tys. osób. Z kolei prawie 760 tys. osób skorzystało w jakiś sposób z jego oferty: zarówno w budynku, jak i poza nim.

Jak oceniła w ubiegłym roku w rozmowie z PAP dyrektor Młyna Wiedzy Monika Wiśniewska, największym osiągnięciem centrum jest zdobycie sympatii ludzi. "Każde urządzenie, każdy eksponat przygotowujemy z myślą o tym, żeby był jak najlepszy dla naszych odbiorców. I to właśnie od początku było naszym celem: stworzenie przestrzeni, w której ludzie po prostu dobrze się czują" - mówiła.

PAP - Nauka w Polsce, Katarzyna Florencka

kflo/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 27.06.2024. Wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Maciej Gdula. PAP/Albert Zawada

    Maciej Gdula namawia naukowców do aktywności popularyzatorskiej

  • 30.04.2021. Wapienna jaskinia krasowa Raj w Chęcinach (woj. świętokrzyskie), jedno ze stanowisk Geoparku Świętokrzyskiego. PAP/Piotr Polak

    Kielce/ Geopark Świętokrzyski przez kolejne cztery lata z certyfikatem UNESCO

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera