
Głęboka stymulacja bocznej kory oczodołowo-czołowej w mózgu powoduje natychmiastową poprawę nastroju u pacjentów z depresją – czytamy ma łamach prestiżowego czasopisma „Current Biology”.
Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego (USA) wykazali, że głęboka stymulacja mózgu (DBS) w rejonie bocznej kory oczodołowo-czołowej (OFC) pomaga pacjentom z depresją w uregulowaniu samopoczucia, ale nie wywiera żadnego wpływu na osoby bez zaburzeń nastroju. Sugeruje to, że metoda umożliwia normalizację aktywności sieci mózgowych powiązanych z nastrojem.
"Stymulacja wywoływała w obszarach połączonych z OFC rodzaj aktywności przypominający układ obserwowany u pacjentów samoistnie doświadczających pozytywnych stanów emocjonalnych. Wyniki naszego badania sugerują, że OFC stanowi obiecujący cel stymulacji w leczeniu zaburzeń nastroju" – komentuje dr Vikram Rao, jeden z autorów badania.
Specjaliści zrekrutowali do badania 25 osób cierpiących na epilepsję z umieszczonymi w mózgu elektrodami. Wykorzystali elektrody do przesyłania sygnałów elektrycznych do części mózgu odpowiedzialnych za regulację nastroju.
Zaobserwowali, że głęboka stymulacja bocznej kory oczodołowo-czołowej, ściśle połączonej z innymi rejonami zaangażowanymi w przetwarzanie emocji, powodowała natychmiastową poprawę nastroju u osób z depresją o ciężkim i umiarkowanym przebiegu.
Obecnie naukowcy sprawdzają, jak trwałe są efekty takiej stymulacji.
O badaniu można przeczytać na stronie: https://www.cell.com/current-biology/fulltext/S0960-9822(18)31355-1?_returnURL=https%3A%2F%2Flinkinghub.elsevier.com%2Fretrieve%2Fpii%2FS0960982218313551%3Fshowall%3Dtrue#%20. (PAP)
ooo/ zan/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.