Witamina D może chronić przed promieniowaniem

Jedna z postaci witaminy D może mieć zasadnicze znaczenie dla
ochrony ludzkiego organizmu przed promieniowaniem jonizującym -
informuje "International Journal of Low Radiation".

Zdaniem dr Daniela Hayesa z New York City Department of Health and Mental Hygiene, kalcytriol, aktywna postać witaminy D, może należeć do najważniejszych substancji chroniących przed szkodliwym działaniem niewielkich dawek promieniowania jonizującego. Jak twierdzi Hayes, kalcytriol dzięki oddziaływaniu ma regulację procesów zachodzących w komórkach oraz ich podział i różnicowanie może chronić przed promieniowaniem tła oraz następstwami awarii jądrowych czy zamachów terrorystycznych, zarówno, gdy zostanie podany przed, jak i po incydencie.

Jeśli witamina D rzeczywiście okaże się skuteczna, miałaby wiele zalet - można ją podawać doustnie i daje niewiele efektów ubocznych. Witamina D ułatwia wchłanianie wapnia i fosforu, dwóch podstawowych minerałów budujących kości. Jej niedobór powoduje krzywicę, utratę zębów, odwapnienie i łamliwość kości, często towarzysząc osteoporozie. Niestety, witamina D w nadmiernych dawkach jest szkodliwa - dlatego musi być przyjmowana ściśle według wskazówek lekarza.

Największe ilości witaminy D powstają w naszej skórze pod wpływem słońca. Dlatego, w okresie zimowym jesteśmy narażeni na jej niedobory i powinniśmy przyjmować więcej tej witaminy wraz z dietą. Do pokarmów, które są najbogatsze w witaminę D zalicza się mleko i tłuste ryby morskie, jak łosoś, makrela, sardynki, a także wątrobę dorsza oraz produkty z pełnego ziarna. PMW

PAP - Nauka w Polsce

bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    "Hormon miłości" łagodzi agresję u samic lemurów

  • Zagłębienia po obu stronach, przypisywane drapieżnemu kotowi, fot. Thompson et al., 2025, PLOS One, CC-BY 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/)

    Znaleziony w Anglii szkielet gladiatora nosi ślady kłów drapieżnego kota

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera