CBOS: 84 proc. Polaków dostrzega zagrożenia dla środowiska

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

W listopadowym badaniu CBOS zapytał o sprawy klimatyczne i ekologiczne w związku z COP24. Sprawdzał, czy Polacy mają wiedzę o zagrożeniach dla środowiska. Okazuje się, że dostrzega je 84 proc. badanych.

W pierwszej połowie grudnia w Katowicach odbędzie się Konferencja Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu. Realizatorzy badania chcieli sprawdzić, jak jest wiedza Polaków o zmianach klimatycznych i towarzyszących temu zagrożeniach.

Jak wynika z najnowszego badania CBOS "Polacy wobec zmian klimatu", 84 proc. respondentów dostrzega zagrożenia związane z ekologią - zmiany klimatyczne lub zanieczyszczenie środowiska. 28 proc. badanych wskazało zaś obie te odpowiedzi.

Zmiany klimatu jako jedno z wielu niebezpiecznych zjawisk podało 54 proc. respondentów, natomiast 29 proc. uważa, że zmiany klimatyczne są jednym z największych zagrożeń dla współczesnej cywilizacji. Nieliczni deklarują, że ich zdaniem zmiany klimatu nie są niebezpieczne bądź taki problem nie istnieje.

Działalność człowieka jako główną przyczynę zmian klimatu podało 75 proc. badanych, a 18 proc. wskazało przyczyny naturalne za główny czynnik.

38 proc. uczestników badania zauważa wpływ zmian klimatu na życie ludzi. 28 proc uważa, że skutki zmian klimatu odczujemy dopiero za kilkanaście lat, 14 proc. - że za 20-30 lat, a tylko nieliczni nie są pewni, czy w Polsce kiedykolwiek będzie on odczuwalny.

Z badania CBOS wynika również, że 50 proc. respondentów uważa, iż środki ograniczające skutki zmian klimatu powinny być wprowadzane stopniowo, by ograniczyć koszty. 34 proc. jest zaś zadania, że należałoby natychmiast podjąć odpowiednie działania. 9 proc. sądzi, że podejmowanie kroków zaradczych nie jest konieczne i powodowałoby koszty gospodarcze.

Na pytanie o energetykę opartą na węglu 72 proc. ankietowanych wyraża poparcie dla odchodzenia od tego źródła energii, a 19 proc. chce, by w ciągu 20-30 lat wytwarzanie energii opierać przede wszystkim na krajowych zasobach węgla kamiennego.

Zdaniem autora opracowania Antoniego Głowackiego Polacy są coraz bardziej świadomi zagrożeń wynikających ze zmian klimatu. Zauważają też, że zmiany są wynikiem działalności człowieka. Przybywa zwolenników tezy, że zmiany klimatyczne to poważny problem i trzeba im konkretnie przeciwdziałać.

Badanie "Aktualne problemy i wydarzenia" (342) przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich face-to-face wspomaganych komputerowo w dniach 8-15 listopada 2018 roku na liczącej 999 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.(PAP)

dma/ wus/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Prof. Czachorowski: komara tygrysiego w Polsce nie stwierdzono, ale może już tu być

  • Fot. Adobe Stock

    Beskidy/ Dwa nowe gatunki roślin odkrył naukowiec na Babiej Górze

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera