ESA ogłosiła okno startowe dla misji Cheops

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) podała przedział czasu, w którym ma nastąpić start satelity Cheops do badań planet pozasłonecznych. Plany wskazują na październik lub listopad 2019 roku.

Characterising Exoplanet Satellite, czyli w skrócie Cheops, ma zostać wyniesiony przy pomocy rakiety Sojuz z kosmodromu w Kourou (operatorem lotu będzie firma Arianespace). Jednocześnie ładunkiem będzie także satelita wchodzący w skład włoskiej konstelacji Cosmo-SkyMed. Po wyniesieniu, oba satelity przemieszczą się na własne orbity. W szczególności Cheops ma operować na niskiej orbicie okołoziemskiej na wysokości 700 km. Start ma nastąpić w okresie od 15 października do 14 listopada 2019 r.

Celem misji Cheops są obserwacje jasnych gwiazd, odnośnie których wiadomo o istnieniu planet pozasłonecznych (egzoplanet). W szczególności mają to być gwiazdy posiadające planety o rozmiarach pomiędzy wielkością Ziemi a Neptuna.

Dzięki obserwacjom znanych egzoplanet, naukowcy z misji Cheops będą dokładnie wiedzieli, kiedy i gdzie kierować teleskop, aby uchwycić tranzyt danej planety, czyli jej przejście na linii widzenia Ziemia - gwiazda. Dzięki dokładnym, wielokrotnym obserwacjom tranzytów, uda się precyzyjnie wyznaczyć rozmiary małych planet.

Uzyskane w ten sposób rozmiary, w połączeniu z pomiarami mas przy pomocy innych obserwacji, pozwolą na określenie gęstości planet, co z kolei pozwoli wnioskować o ich składzie i budowie wewnętrznej, a następnie da szanse na lepsze modelowanie ich powstawania i ewolucji.

Satelita Cheops niedawno ukończył testy w technicznym centrum ESA w Holandii i obecnie znajduje się w Airbus Defence and Space w Hiszpanii, gdzie przechodzi kolejne testy. Na początku 2019 roku powinien uzyskać status gotowości do lotu.

Co ciekawe, na pokładzie Cheopsa znajdą się dwie plakietki wypełnione tysiącami miniaturowych rysunków wykonanych przez uczniów. Odbył też publiczny konkurs dotyczący graficznych elementów do umieszczenia na rakiecie wynoszącej satelitę.(PAP)

cza/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Szybki internet sprzyja otyłości

  • Fot. Adobe Stock

    USA/ Badania: ponad jedna trzecia operowanych pacjentów wciąż doświadcza działań niepożądanych

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera