Czekolada z cynkiem może spowalniać starzenie się

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Cynk w połączeniu z kawą lub czekoladą może aktywować proces molekularny, który chroni organizm przed stresem oksydacyjnym, a tym samym przed szybszym starzeniem się - przekonują niemieccy naukowcy na łamach pisma "Nature Chemistry".

Gdy cynk połączymy na przykład z czekoladą, kawą, herbatą czy winem, następuje aktywacja grup hydrochinonowych występujących w polifenolach. Tworzy to naturalną ochronę przed ponadtlenkami, które należą do wolnych rodników. Ponadtlenki wpływają szkodliwie na białka i lipidy, a także na genom, przez co mogą przyspieszać proces starzenia się oraz przyczyniać się do rozwoju chorób, m.in. raka i chorób neurodegeneracyjnych.

W pojedynkę hydrochinon nie jest w stanie rozłożyć ponadtlenków. Jeśli jednak połączymy go z cynkiem, powstaje kompleks imitujący dysmutazę ponadtlenkową, enzym chroniący komórki przed uszkodzeniami wynikającymi ze stresu oksydacyjnego - tłumaczą naukowcy.

"Być może cynk będzie w przyszłości dodawany do produktów naturalnie zawierających hydrochinony, takich jak czekolada, kawa czy herbata. Dodanie alkoholu do tego tandemu niwelowałoby jednak jego pozytywne działanie" - komentuje autorka analizy dr Ivana Ivanovi-Burmazovi z Friedrich-Alexander-Universität Erlangen-Nürnberg. (PAP)

koc/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Nietypowa planeta okrąża dwie gwiazdy na prostopadłej orbicie

  • Fot. Adobe Stock

    Chiny/ Inżynier misji Chang'e 8: z Rosjanami rozważamy umieszczenie reaktora jądrowego na Księżycu

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera