Uczelnie i instytucje

Ponad 326 mln zł dla 30 uczelni na projekty naukowe ważne dla regionu

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Ponad 326 mln zł trafi do 30 polskich uczelni na wsparcie badań naukowych ważnych dla regionu i opracowanie długofalowej strategii rozwoju. Uczelnie otrzymają dofinansowanie w ramach konkursu, którego wyniki resort nauki i szkolnictwa ogłosił w poniedziałek w Krakowie.

Pilotażowy konkurs MNiSW zorganizowało w ramach programu "Regionalna Inicjatywa Doskonałości". Ogłoszenie wyników nastąpiło w Uniwersytecie Ekonomicznym (UEK) w Krakowie, ponieważ spośród wszystkich zgłoszonych do konkursu projektów projekt tej uczelni został najwyżej oceniony przez grono ekspertów.

Uniwersytet Ekonomiczny otrzyma prawie 12 mln zł, które – tak jak wszystkie nagrodzone uczelnie – będzie musiał wykorzystać do 2022 r. Realizację projektów uczelnie rozpoczynają w styczniu 2019 r.

Projekt Uniwersytetu Ekonomicznego dotyczy społeczno-gospodarczych konsekwencji czwartej rewolucji przemysłowej. "Otrzymaliśmy najwyższy grant w historii naszego uniwersytetu" – powiedział dziekan Wydziału Gospodarki i Administracji Publicznej UEK prof. Stanisław Mazur.

Jak wyjaśnił, projekt UEK dotyczy "praktycznego problemu – rewolucji 4.0", czyli tego, co zdarzy się nie za 10 lat, ale w najbliższych latach w sferze zatrudnienia, działania instytucji finansowych, itp. Celem projektu jest – mówił profesor – pokazać, jak w różnych sytuacjach, które są przed nami, segmenty władzy publicznej, ale i przedsiębiorcy, instytucje publiczne, osoby indywidualne powinny sobie radzić.

Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa Jarosław Gowin zaznaczył, że konkurs, tak jak reforma nauki i szkolnictwa wyższego, ma na celu zrównoważony rozwój. Stąd w konkursie nagrodzone zostały projekty dotyczące różnych dziedzin nauki.

Inne nagrodzone projekty dotyczą np. badań i strategii wspierających zdrowe starzenie (Akademia Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach); produkcji i pakowania żywności zapewniających zachowanie jej bioaktywnych składników ważnych w profilaktyce chorób cywilizacyjnych (Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie), rozwoju potencjału artystycznego i badawczego Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy.

"Zależy nam, aby najlepsze polskie uniwersytety pięły się w światowych rankingach, a nie błąkały w czwartej, piątej setce jak obecnie. Równie ważnym celem jest wspieranie +wysp doskonałości+ rozsianych po wszystkich uczelniach akademickich w Polsce" – powiedział wicepremier. Podkreślił, że środki w ramach rozstrzygniętego konkursu zostaną przeznaczone na projekty "bardzo dobrze przemyślane", przygotowane przez uczonych w średnich i mniejszych uczelniach.

Konkurs "Regionalna Inicjatywa Doskonałości" był przeznaczony dla uczelni o istotnym znaczeniu dla rozwoju regionu, których wydziały miały w określonych dyscyplinach uprawnienia do nadawania stopni i co najmniej kategorię naukową B.

Najwięcej do ogłoszonego w marcu konkursu zgłoszeń resort nauki otrzymał z regionu mazowieckiego (10) i śląskiego (9). Wśród zwycięzców pojawiły się uczelnie o zróżnicowanym profilu – uniwersytety, uczelnie techniczne, medyczne, ekonomiczne, artystyczne, morskie.

Z konkursu zostały wykluczone uczelnie spełniające warunki udziału w programie "Inicjatywa doskonałości - uczelnia badawcza", dzięki czemu uczelnie nie rywalizowały o te same środki z największymi uczelniami aspirującymi do statusu uczelni badawczej.

„Regionalna Inicjatywa Doskonałości” będzie kontynuowana w przyszłości.(PAP)

autor: Beata Kołodziej

bko/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Gmach Politechniki Warszawskiej. (sp/awol) PAP/Szymon Pulcyn

    Politechnika Warszawska udostępni firmom aparaturę B+R

  • Podsekretarz stanu w MNiSW Maria Mrówczyńska (aldg) PAP/Tytus Żmijewski

    Katowice/ Mrówczyńska: EuroScience Open Forum to impuls do rozwoju miasta

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera